8 نکته ی اساسی درخرید فرش اعلاء ی ایرانی

در اینجا قصد داریم باارائه ی 8 نکته ی ساده، شما را از خطر انتخاب اشتباه نجات دهیم و کمک کنیم که بهترین فرش را انتخاب کنید.

1397/09/18

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
517

فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

هرشهر ایران صنایع‌دستی منحصربه‌فرد خود را دارد که سوغاتی خاطره‌انگیز همان شهر محسوب میشود، اما از‌میان همهٔ سوغاتی‌ها، فرش بهترین سوغات ایران است. اگرچه به‌راحتی ممکن است در رنگها و طرح‌های گوناگون فرش‌ها غرق شوید(فارغ از قیمت)، در اینجا قصد داریم باارائه ی 8 نکته ی ساده، شما را از خطر انتخاب اشتباه نجات دهیم و کمک کنیم که بهترین فرش را انتخاب کنید:

تصور کنید همانطور که دربازار قدم میزنید، صدای فرش‌فروشان که شما را برای دیدن از فرش‌هایشان دعوت میکنند، مقاومتتان را درمقابل این وسوسه ی دل‌‌انگیز درهم‌بشکند، پس از همان ابتدا خود را برای یک‌چانه‌زنی حسابی آماده کنید!
"توانا بود هرکه دانا بود"
پس بادانستن نکات خرید که دراختیارتان قرار میدهیم، اطمینان و اطلاعات خود را دررابطه بااینکه دنبال چه‌چیزی بگردید بالا ببرید.


شمارش گره‌ها

فرش‌های سنتی ایرانی، تماما در کارگاه‌های بافندگی و بادست بافته شده‌اند؛ یعنی تماما با گره بوجود آمده اند، پس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در نظر داشته باشید شمارش گره‌هاست. یک قالیچهٔ باکیفیت، حداقل در هراینچ‌مربع 120 گره دارد. جدا از این نکات، برای اینکه حداقل ظاهرا دربرابر فروشنده یک فرد فرش شناس حرفه‌ای به نظر بیایید فرش را برگردانید و از زیر به گره‌ها نگاه بیاندازید. نیازی نیست که آنها را بشمارید، اما قسمت زیرین یا همان پشت فرش حقایق زیادی را برایمان روشن میکند. برای مثال یک فرش‌دستبافت پشتی نرم با تعدادی گرهٔ بزرگ‌تر دارد، درحالی که فرش ماشینی شما را از دیدن آن همه گرهٔ یک اندازه متعجب میکند.

فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

جنس

فرش‌های دستبافت ایرانی معمولا از پشم، ابریشم، یا ترکیبی از پشم و ابریشم ساخته شدند. قالیچه‌های صد در صد ابریشمی از عالی‌ترین انواع قالی‌ها بوده که رنگی درخشان دارند. از طرفی، پشم یکی از رایج‌ترین موادی است که برای بافندگی به‌کار میرود که کیفیت‌اش نیز به موارد بسیاری از قبیل نحوهٔ پرورش گوسفند، اقلیم، چراگاه و تغذیه و زمان زدودن پشم‌ها بستگی دارد. لطفا دقت کنید که این دو مادهٔ باکیفیت اشتعال‌زا را با الیاف‌ مصنوعی فرش‌های ماشینی که به‌راحتی میسوزند و ساییده و پرز پرز میشوند، اشتباه نگیرید.


فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

رنگ

رنگ فرش‌های سنتی ایرانی کاملا طبیعی‌ست؛ پس باید به آن دسته از فرش‌هایی نگاه کنید که رنگ‌شان به‌نظر از طبیعت گرفته‌شده باشد. شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که چگونه رنگ‌هایی طبیعی محسوب میشوند، خب برای مثال: حشره‌ای به‌نام "کشینل" رنگیزه‌ای قرمز دارد، پس از رنگیزه‌اش میتوان به‌عنوان رنگ قرمز استفاده کرد، یا درخت "نیل" (بومی هند) که رنگیزه‌ای آبی دارد به عنوان رنگ آبی به‌کار میرود، و یا مثلا پوست انار را میتوان به‌عنوان سایه‌هایی از رنگ زرد استفاده کرد. رنگ‌های مصنوعی میتوانند به‌راحتی الیاف را سوراخ کنند، درحالی که رنگ‌های طبیعی سطح قالی را به‌خوبی میپوشانند. برای تشخیص رنگ طبیعی از مصنوعی کافی‌ست فرش را خم‌ کنید تا ریسمان‌هایش کمی جدا شود، سپس اگر تغییرات و ناهمواری‌های زیرکانه و دقیقی دیدید پس بدانید که با رنگ‌های طبیعی طرف هستید.


فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

حالا که با این سه‌گانهٔ مهم آشنا شدید، می‌رسیم به نکاتی دیگر که به شما برای محدودتر و دقیق‌تر کردن انتخاب‌تان کمک میکند.

تعیین بودجه

فرش‌های ایرانی همان‌قدر که در طرح و نقش‌های گلدار و معروفشان متفاوت هستند، همان‌قدر هم در قیمت متغیر و متفاوت هستند. پس اولین و مهم‌ترین نکته این است که برای خود بودجه‌ای تعیین کنید. برای مثال قالیچه‌های ابریشمی با درجه سختی بیشتر درتشخیص جنس و شمار گره‌ها، گران‌ترین‌ها هستند ولی چون پشم بیشتر دردسترس است پس بیشتر پیشنهاد میشود. تعیین بودجه یک روش بسیار کاربردی‌ست آنقدری که بودجه‌های تعیین شده یا همان "بودجهٔ محدود" را میتوان به‌عنوان روش جدیدی که بسیار محبوب شده است شناخت. "تقریبا همهٔ فرش‌ها با وصله کردن تیکه‌هایی از فرش‌های قدیمی بوجود آمده‌اند"


فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

تعیین کاربرد فرش

سعی کنید راجع به این فکر کنید که فرش را "کجا" میخواهید پهن کنید و از آن چه استفاده ای خواهيد كرد؟
اگرچه فرش شاید آخرین فقرهٔ لوکس و تزیینی باشد، قالیچه‌های ابریشمی به علت اینکه مقاومت کمتری نسبت به فشار و سختی دارند بنابراین بیشتر استفاده تزئینی داشته مثلا به‌عنوان آویز به دیوار نصب میشوند. اما قالیچه‌های پشمی به واسطهٔ تحمل خارق‌العاده‌شان بیشتر قابل استفاده هستند. آنها میتوانند حجم بالايى از قدم گذاشتن بررویشان را حتی تا دهه‌ها و قرن‌‌ها، بدون کوچک‌ترین آسیبی تحمل کنند. برای آن دسته از افراد که بچه‌های کوچک دارند، این فرش انتخابی عالی‌ست چرا که میتواند به خوبی آشغال‌ها و اسباب‌بازی‌ها و هرگونه اتفاقات ناگوار را به‌خوبی پوشش دهد و دور از چشم نگه دارد.


آشنایی با تفاوت‌های انواع فرش‌ها

همهٔ فرش‌های ایرانی به یک شکل ساخته نمیشوند و اصلا غیرطبیعی نیست که افراد ناآشنا، گلیم (قالی دستبافت باریک و صاف) یا گبه (قالی پرزداری که معمولا با نمد میبافند) را با فرش ایرانی "سنتی" اشتباه بگیرند آن هم تنها به دلیل آنکه هر سه نوع از ایران آمده اند. حال این تفاوت میان انواع فرش‌ها نه تنها نکتهٔ منفی نیست بلکه در جای خود بسیار هم زیباست، اما مطمئن باشید که از تفاوت‌های میان‌شان آگاه هستید تا روی فرش اشتباهی سرمایه‌گذاری نکنید.

فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

عاشق طرح‌ها می‌شوید!

گلدار؟ هندسی؟ نقش نارنج و ترنجی؟ سنتی؟ عشایری؟ بسته به این که فرش دقیقا از کدام نقطهٔ ایران آمده طرح آن هم متفاوت است. سعی کنید همینطور که در بازار پرسه میزنید و از ویترین مغازه‌ها دیدن میکنید، آنچه که میخواهید انتخاب کنید را از ته دل احساس کنید! و خاطر جمع باشید که حداقل یک طرح حتما برای هرشخص وجود دارد.


فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش

چانه زدن

در آخر، هیچکسی نمیخواهد سرش را شیره بمالند، پس کمی چانه زدن را باید چاشنی کار کرد. اما وقتی میرسیم به فرش ایرانی هرچقدر خرج کنید همانقدر هم کیفیت دریافت خواهید کرد؛ پس اگر قرار نیست پول زیادی بدهید کیفیت زیادی هم قرار نیست گیرتان بیاید. با یک حساب سرانگشتی به یاد خواهید آورد که شما دارید روی قسمتی از "هنر" سرمایه‌گذاری میکنید، پس قطعا ارزشش را دارد. فرش‌های ایرانی با رنج و کار سخت بافته میشوند، بافنده‌های فرش‌ها برای ماه‌ها تا سال‌های طولانی پشت دستگاه‌های بافندگی قوز کرده و هزار گره میزنند. بسیار موجب تعجب است که چطور هنری چنینی روی زمین قرار میگیرد و مردم از روی آن رد میشوند!
به عنوان آخرین نکته، از زمانی که یک قیمت عادلانه بدهید آنوقت این یک معاملهٔ خوب است.


فرش ایرانی - بازار فرش - راهنمای خرید فرش


نوبت شما: شما تجربه خرید فرش از بازار دارید؟ تجربه خود را در نظرات به اشتراک بگذارید!برچسب ها :نظرات


تبلیغات