۷ پارامتر که در داشتن یک خانه مرتب سهیم هستند

احتمالا چیزهایی از قبل درباره مزایا و فایده‌های مرتب کردن لوازمتان می‌دانستید‌. چیزی که ممکن است قادر به تشخیصش نباشید این است که روش کونماری فقط یکی از روش هاست. در حرفه من به عنوان یک نظم دهنده حرفه‌ای خانه، فهمیده‌ام که بعضی مردم در این فرآیند مرتب سازی نیاز به کمک دارند.

1398/04/09

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
556

اگر سریال‌های محبوب نتفلیکس را تماشا کرده باشید متوجه می‌شوید که ماریو کوندو مشتریان را به سمت مرتب کردن خانه‌هایشان سوق می‌دهد.

احتمالا چیزهایی از قبل درباره  مزایا و فایده‌های مرتب کردن لوازمتان می‌دانستید‌. چیزی که ممکن است قادر به تشخیصش نباشید این است که روش کونماری فقط یکی از روش هاست. در حرفه من به عنوان یک نظم دهنده حرفه‌ای خانه، فهمیده‌ام که بعضی مردم در این فرآیند مرتب سازی نیاز به کمک دارند.

نظم دهندگان حرفه‌ای و خوب خانه، خدماتشان را طوری تنظیم می‌کنند تا نیازهای مشتریانشان را با چالش‌های خاص مرتب سازی و هماهنگ کنند. اینجا هفت مانع برای کم کردن لوازم شخصی وجود دارد، که یک نظم دهنده حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا به آنها توجه کنید.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۱.  احساس سردرگمی کردن.

یک نظم دهنده خوب خانه می‌داند چطور یک کار سخت و بزرگ را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کند تا کمتر ترسناک به نظر برسد. ماریو کوندو توصیه می‌کند که مشتریان مرتب کردن را با گروه لباس‌ها آغاز کنند. شیوه او به این ترتیب است که مشتریان تمام لباس‌هایشان را روی تخت تلنبار کنند تا مرتب شود. اگرچه برای بعضی‌ها جواب می‌دهد، بسیاری از مشتریانم ممکن است از لباس‌هایی که تا سقف روی تخت تلنبار شده‌اند احساس گیجی و سردرگمی کنند.

در رابطه با مشتریان ما، به جای آن توصیه می‌کنیم تا لوازمشان را به دسته‌بندی‌های کوچک‌تر تقسیم کنند، مثل شلوارها. تمام شلوارها را از کمد خارج می‌کنیم تا مشتری بتواند ببیند دقیقا چه چیزهایی دارد، آنها را با هم مقایسه کند و هر شلوار از مد افتاده یا شلوارهایی که اندازه نیستند را خارج کند. سپس ما به دسته دیگری از لباس‌ها می‌پردازیم.

در پایان فرآیند مرتب کردن، ما به مشتری کمک می‌کنیم تا لباس‌ها را مرتب و منظم طبق نوع، فصل و رنگ آویزان کند. لباس‌های کوچک‌تر به صورت عمودی در کشوها تا زده می‌شود تا تمام محتویات کشو در یک نگاه قابل دیدن باشد. تای عمودی به مشتریان این اجازه را هم می‌دهد تا لباس‌ها را به آسانی بدون به هم زدن نظم کشو، خارج کنند.

مجددا می‌گویم، روش‌ها برای مرتب کردن متنوع‌اند، و مواجه شدن با چالش‌ها و بی‌نظمی‌ها با روش دسته‌بندی کردن لباس‌ها فقط یک گزینه است. بعضی از مشتری‌های‌ ما ترجیح می‌دهند گاهی یک اتاق را تمام کنند. یک نظم دهنده خوب می‌تواند روش‌ها را تغییر دهد تا با نیازهای مشتری هماهنگ شود‌.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۲. بچه‌های کوچک

برای بعضی از مشتری‌های ما استخدام یک پرستار بچه جزو گزینه‌هایشان نیست. یک نظم دهنده خوب می‌تواند روش‌های مرتب سازی را حتی با همکاری کمی با والدین پرمشغله هم به پیش ببرد. برای مثال، اخیرا ما یک آشپزخانه بزرگ را برای یک مشتری باردار با یک  پسر بچه سه ساله مرتب کردیم. زمانی که به کلاس‌های پیش‌دبستانی فرزندش رفت، ما از انبار غذاها شروع کردیم. همه غذاها را بیرون کشیدیم و هر چیز خراب یا منقضی شده را دور ریختیم. بعد از آن گلدان‌ها، ماهیتابه‌ها، ابزارهای پخت نان، ظرف و ظروف، ابزارهای کوچک، ظروف روی میز غذا و لوازم مختص مهمانی‌ها را از کابینت‌ها بیرون آوردیم و آن‌ها را طبق دسته‌بندی‌شان مرتب کردیم. وقتی مشتری ما به خانه برگشت، می‌توانست سریعا هر دسته‌بندی را بررسی کرده و بسنجد که مثلا نیازی به سه پوست‌کن سبزیجات یا وافل ساز (نوعی خاگینه) نداشته و سال‌ها از آنها استفاده‌ای نکرده است. سپس ما راجع به راه حل‌های انبار با مشتری‌مان گفتگو کردیم و نظر او را هم گرفتیم. سپس او باقی روز را با پسرش گذراند و ما را ترک  کرد. ما ماندیم و لوازمش را در طبقات و کشوهای مناسب مرتب کردیم. ما کابینت‌ها و کشوها را اندازه گیری کردیم و توصیه کردیم مشتری‌مان چند ظرف مخصوص انباری خریداری کند تا ظروف کوچک‌تر و مواد غذایی‌اش در آن‌ها جای بگیرند.

چند روز بعد، ما برگشتیم تا ظروف انباری جدید را باز کنیم و آنها را با اقلام مناسب پر کنیم. مشتری ما در طی فرآیند مرتب‌سازی، کمی زمان صرف کمک به ما کرد و خیلی زیاد از آشپزخانه مرتب و منظم خود راضی بود.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۳. کمبود زمان

اگر زمان یک معضل در کار یا دیگر مشغله‌های زندگی است، یک نظم‌دهنده خوب باید بتواند یک پروژه بزرگ را به تنهایی مدیریت کند. مثل استخدام پیمانکار برای نوسازی حمام‌تان، باید بتوانید به نظم‌دهنده اعتماد کنید تا مستقلانه و بدون نظارت دائمی کسی کارش را انجام دهد. قبل از استخدام کسی، توصیه می‌کنم که نظرات و نقدها را راجع به او بخوانید و بیمه و مجوز کاری او را بخواهید. می‌توانید با نظم‌دهنده پشت تلفن مصاحبه کنید تا ببینید آیا با روش‌ها و سبک ارتباط برقرار کردن او راحت هستید؟ ایده خوبی است تا برای ساعاتی در روز اول کاری حاضر باشید تا یک نمای کلی از پروژه دلخواهتان ارائه دهید و به هر سوالی جواب دهید.

اخیرا، ما با یک زوج پرمشغله با یک بچه کوچک، کار کردیم که تازه به یک خانه بزرگ نقل مکان کرده بودند و شدیدا نیازمند کمک در باز کردن و مرتب کردن لوازم و اثاث‌شان بودند. در روز اول، مشتری ما از خانه آغاز کرد، به ما یک نمای اجمالی از نیازهایش ارائه داد و سپس پروژه را به ما واگذار کرد. ما سریعا کارمان را آغاز کردیم ،باز کردن جعبه‌ها و اندازه‌گیری لوازم. در پایان روز، ما محفظه‌های انباری را توصیه کردیم که می‌توانستند آنلاین خریداری کنند. در روزهای بعد، ما کلید را از صندوق دستی برداشتیم و وارد خانه شدیم. مرتب‌سازی را زمانی که مشتری‌مان با همسرش سرکار بودند ادامه دادیم. در یک هفته، جعبه‌های کتاب‌ها، اقلام آشپزخانه، لباس‌ها و دیگر لوازم را باز کردیم و خیلی تمیز آن‌ها را در کمد‌ها، کشوها و کابینت‌ها مرتب سازی کردیم. آخرهفته، مشتری‌هایمان می‌توانستند استراحت کنند و خانه جدیدشان را به خانواده و دوستانشان نشان دهند.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۴.  نبود انرژی

یک نظم‌دهنده خوب و حرفه‌ای می‌تواند فرآیند مرتب‌سازی را برای افرادی که انرژی کافی ندارند چه به خاطر کهولت سن یا سلامت ناکافی آسان کنند. وقتی مشتری لوازمی برای مرتب‌سازی دارند که به اندازه یک عمر ارزش دارند، گاهی اوقات تصمیم‌گیری زمان بیشتری می‌گیرد. یا شاید مشتری نیاز به استراحت‌های پی در پی داشته باشد یا نیاز داشته باشد در مدت زمان مرتب سازی کمی بنشیند. یک نظم‌دهنده خوب دلرحم و مهربان بوده و قضاوتی نمی‌کند اما هنوز مشتری را روبه جلو راهنمایی می‌کند. چند سال قبل، ما با یک خانم سن و سال‌دار و نابینا کار کردیم که در حال نقل مکان به یک خانه جدید بود و نیاز به کمک داشت تا چهار کمد بزرگ پر شده از لباس‌هایی که در دهه‌های متوالی جمع آوری کرده بود را مرتب کند. ما کارمان را با پرسیدن از مشتری‌مان درباره نوع لباس‌هایی که اکنون از پوشیدن‌شان بیشتر لذت می‌برد، آغاز کردیم. و او گفت اقلامی که راحت و به روز باشند. همچنین گفت که می‌توانیم لباس‌های رسمی، لباس‌های کار، کفش‌های پاشنه‌دار و هر چیزی که نشانه‌های فرسودگی را نشان می‌دهند را اهدا کنیم. او می‌خواست با اقلام کوچکتر از سایز ۱۲ و هرچیزی از سال های ۱۹۷۰ یا ۸۰ خداحافظی کند، حتی بعد از حذف این اقلام در این دسته‌بندی، ما هنوز با یک مجموعه بزرگ سرو کار داشتیم.

سپس ما پوشاک امروزی و راحت را انتخاب کردیم و برای او یک ست لباس هماهنگ با هم به وجود آوردیم. وقتی هر لباس را برایش توصیف می‌کردم روی صندلی راحتی نشسته بود. به من این پاداش داده شد که حالتی را که بعد از بخاطر آوردن لباس‌هایی که سال ها ندیده بود را در صورتش ببینم. همچنین من به او کمک کردم کمی لباس انتخاب کند، یک کت زمستانی، چند ژاکت و چند جفت کفش. ما اقلامی که مشتری‌مان می‌خواست نگه دارد را بسته بندی کردیم و بقیه را برای اهدا کردن مرتب کردیم. مشتری‌مان احساس مالکیت در طی این فرآیند می‌کرد چون که تصمیم‌ها را او می‌گرفت. و او انرژی‌اش را از دست نداد چرا که استراحت‌های پی در  پی کرد و ما با گزینه‌های زیاد او را سر در گم و گیج نکردیم.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۵. مهلت کم

بسیاری از مشتری‌های‌مان تصمیم به نقل مکان می‌گیرند و سپس با یک بازه زمانی کوتاه برای بسته بندی، اهدا، فروش یا جابجایی لوازم‌شان مواجه می‌شوند. طبق تجربه ما، بازه زمانی از زمان درخواست از مشاور املاک تا میزبانی از اولین مهمانان اغلب خیلی کوتاه است، و فروش می‌تواند سریع اتفاق بیفتد.

یک نظم دهنده حرفه‌ای و خوب می‌تواند همه تمرکز و تاکیدش را روی خود فرآیند مرتب‌سازی بگذارد و هم در بابت آماده کردن خانه برای مهمانی و هم آماده شدن برای نقل مکان و جابجایی.

اخیرا با یک مشتری که به مدت چهل سال در خانه‌اش زندگی کرده بود و در حال نزدیک شدن به جامعه بازنشستگان بود کار می‌کردیم. او فقط چند هفته زمان داشت قبل از آنکه خانه‌اش به فروشگاه تبدیل شود. ما کارمان را اتاق به اتاق شروع کردیم تا به او کمک کنیم تصمیم بگیرد چه چیزی را بسته‌بندی کند، اهدا کند،  بفروشد یا دور بیندازد. بعد از آن ما بسته بندی کردیم- به همراه خرید جعبه‌های مخصوص جابجایی (کارتن)، نوار مخصوص و دیگر لوازم بسته بندی. ما اقلام‌های زیادی از او را به خیریه بخشیدیم. بعضی اقلامش را در فروشگاه‌های امانی (تحویل پول بعد از فروش کالا) محلی به فروش رساندیم و از شرکت‌های مدیریت ضایعات یک سطل آشغال بزرگ برای کالاهای دور ریختنی سفارش دادیم. همچنین مکانی را شناسایی کردیم که او می‌توانست از شر لوازم اضافی خلاص شود، از جمله نقاشی‌های قدیمی و آن‌ها از آن اقلام با خوبی محافظت می‌کنند.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۶. سختی تصمیم گیری

بعضی از مشتری‌های ما کمی آموزش‌های عملی بیشتری دارند در آن هنگام که نوبت تصمیم‌گیری می‌رسد تا چه چیزی را نگه دارد و چه چیزی را دور بریزد. یک نظم‌دهنده حرفه‌ای و خوب می‌تواند در تصمیم‌گیری بسیار مفید عمل کند. به عنوان مثال، خیلی از مشتری‌ها احساسی دارند که آن‌ها را از تصمیم‌گیری باز می‌دارد. مشکلات رایج شامل ترس از آنکه شاید از دور ریختن چیزهایی که ممکن است بعدا به آنها نیاز پیدا کنند، پشیمان شوند. ترس از خلاص شدن از شر چیزهای با ارزش، احساس گناه به خاطر پیدا نکردن خانه مناسب برای این اقلام و احساس گناه برای خلاص شدن از چیزهای عاطفی و خاطره برانگیز، موروثی یا چیزهایی که هدیه و یادگاری بوده‌اند. یک نظم دهنده خوب این احساسات را درک می‌کند و با نرمی و ملایمت می‌تواند مشتریان را به سمت تصمیم‌های دشوار ترغیب کنند. گاهی اوقات یک مشتری فقط نیاز به اجازه دارد تا از چیزی دست بکشد. البته اگر سوالی هست درباره این که چه چیزهایی ارزش نگهداری دارند، ما مشورت با یک شخص ارزیاب (دلال) را پیشنهاد می‌کنیم.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

۷. شریک زندگی که با شما هم نظر نیست

یک مشکل شدیدا رایج برای بسیاری از مشتریان‌مان وجود یک همسر است که مایل به تمیز و مرتب کردن نیست. یک نظم دهنده خوب می‌تواند بسته به شرایط با روش‌های متنوع از این مانع عبور کند. اخیرا، ما با یک مشتری کار کردیم که همسرش خیلی واضح از فکر خلاص شدت از چیزی مضطرب می‌شد. او موافقت کرد وقتی ما فقط روی لوازم همسرش که مایل به این کار بود تمرکز کرده بودیم، خانه را ترک کند. سپس ما روز اول را در مرتب کردن و اهدا کردن بسیاری از لباس‌هایش گذراندیم، با کسر اطمینان از این که کیسه‌های لباس‌های اهدایی قبل از آنکه شوهرش به خانه بازگردد به بیرون منتقل شود. با وسواس و ریزبینی خاصی باقیمانده لوازمش را در کشوها و کمدها مرتب کردیم. وقتی شوهرش برگشت، آنقدر تحت تاثیر کار ما قرار گرفته بود که موافقت کرد تا به ما اجازه دهد در نوبت بعدی به لوازم او رسیدگی کنیم. شوهرش چیزهای خیلی کمی داشت که بخواهد از آنها بگذرد، پس ما خیلی با دقت روی مرتب کردن لوازمش متمرکز شدیم. ما لباس‌های خاطره انگیز که دیگر نمی‌پوشید را حذف کردیم؛ سوییشرت‌های قدیمی دانشجویی و لباس‌های یک رنگ ورزشی قدیمی - آنها را از نواحی اصلی و جلویی انبار برداشته و در محفظه‌های انبار در طبقات بالای کمد قرارشان دادیم. او را تشویق کردیم تا لباس‌های بلااستفاده مثل یک جوراب بدون جفت و لباس‌های پاره یا لکه‌دار را دور بیندازد. به جز این‌ها، همه‌چیز را نگه داشت. خیلی منظم اقلام باقیمانده را طبق دسته‌بندی فصل و رنگ آویزان کردیم و تا زدیم. مرتب کردن دوباره لوازمش کمی فضا در کشوها و کمدها باز کرد که از لحاظ بصری راضی کننده‌تر بود و یک تشويق برای او بود تا در آینده چیزها را مرتب نگهدارد. او از خیلی چیزها خلاص نشده بود اما او و همسرش از مرتب‌سازی خیلی احساس خوشبختی می‌کردند. اگر همسر شما در دور انداختن اقلام غیر احساسی مثل ظروف اضافی یا پوست‌کن‌های سبزیجات خیلی زیاد ناتوان است، فقط روی مرتب کردن چیزهایی که می‌توانید یعنی لوازم شخصی خودتان تمرکز کنید. بقیه اش خیلی مرتب و منظم سازماندهی خواهند شد.

مرتب سازی خانه - نظم‌دهی به خانه

یادداشت آخر: اگر به دنبال یک نظم‌دهنده خانه حرفه‌ای هستید تا با او کار کنید، به یاد داشته باشید که انعطاف پذیری و مهارت‌های ارتباطی خوب، خصلت‌های کلیدی هستند که رابطه را روان می‌کند. همچنین کسی را می‌خواهید که به او اطمطنان داشته باشید و بتواند پروژه را مدیریت کند و به شما کمک کند به هرکدام از موانع فرآیند مرتب سازی تان غلبه کنید. اگر شک دارید، یک نظم دهنده را برای یک روز استخدام کنید تا قبل از مرتب کاری تمام خانه ببیند آیا اندازه های لوازم مناسب است؟

  برچسب ها :

61 , 62 , 63 ,


نظرات


تبلیغات