چگونه کف‌های چوبی خانه را تمیز کنیم؟

کف زمینی چوبی که برق بزند از چیزهای بسیار زیباست. اینجا ما راه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که بتوانید کف زمین‌هایتان را به همان شکل، براق و زیبا نگاه دارید.

1398/12/19

Houzz فارسی

در این صفحه منابعی از وب سایت رسمی...

2
0
( % 100 ) 1
251

بر طبق اطلاعات بدست آمده از "انجمن ملی ملکی (the National Association of Realtors)" اگر چه که نصب کف‌هایی از چوب سخت جنگلی همیشه بسیار گران‌ قیمت‌تر از پهن کردن فرشی جدید است، اما همین، سرمایه‌گذاری خوبیست که قطعا ارزش فکر کردن را دارد. بررسی‌ها حاکی از آن است که 54 درصد از خریداران خانه‌ها مایل هستند که پول بیشتری برای خانه‌های با کف چوبی سخت بپردازند. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که: بهترین راه برای تمیز کردن و مراقبت از این کف‌های چوبی محبوب و حفظ این درخشان زیبای طبیعی و صد البته با ارزش چیست؟ با ما همراه باشید تا راه تمیز کردن این کف‌های چوبی را به شما بگوییم.


home-design.jpg

جنس چوب هرگز تعیین کننده نوع تمیزی نیست. حال می‌خواهد بلوط، افرا، کهور، بامبو، چوب سخت مهندسی شده یا هرچیز عجیب و غریب‌تر دیگری نیز باشد؛ بلکه این روکش سطوح آن‌ها است که نوع تمیزی را مشخص می‌کنند.


home-design (1).jpg

روکش‌های سطوح، که اغلب به عنوان اورتان یا پلی اورتان شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین روکش‌های امروزی هستند و معمولا پس از نصب کف‌های چوبی سخت بر روی آنها اعمال می‌شوند، تا از آنها محافظت کرده و آنها را به طور کلی بادوام‌تر و همچنین در مقابل آب، مقاوم‌تر سازند.

 این روکش‌های سطوح، سدی محافظ را به وجود می‌آورند. به گفته‌ی مرکز اطلاعات چوب آمریکا، 4 نوع از این روکش‌های سطوح‌ وجود دارد: بر پایه‌ی آب، بر پایه‌ی روغن، عمل آورده شده با اسید و رطوبت درمانی شده.


خانه‌هایی که تا پیش از سال 1970 ساخته شدند، شامل اقامتگاه‌های تاریخی، شاید کف‌های چوبی اصلی داشته باشند که با لاک، موم و یا لاک الکل، چسبیده و به سختی مهر و موم شده باشد. در این صورت نیازمند راه دیگری برای تمیزی آنها هستیم. مرکز اطلاعات چوب سخت آمریکا می‌گوید این نوع از روکش‌های سطوح‌ با نفوذ در چوب، به رنگ کردن تخته‌ها و همچنین شکل دادن سپری محافظ می‌پردازند. استفاده از پوششی از موم پس از رنگ‌آمیزی نیز، خود سدی در مقابل ساییدگی و پارگی بوجود می‌آورد و به کف زمین نیز، برق ساتنی بسیار زیبا هدیه می‌کند. شکل کلاسیک، به TLC اضافه‌تری نیاز دارد، هرچند که، استفاده از محصولات بر پایه‌ی آب و همچنین جابجایی می‌تواند به این روکش‌های سطوح، آسیب‌های جدی بزند.


پیش از تمیزکاری: روکش سطح‌تان را تعیین کنید


home-design (2).jpg

قبل از آن که کف چوبی سخت خود را بسابید، اول بفهمید که روکش‌های سطوح‌تان چیست؟ از کدام دسته روکش‌هاست؟ آیا سطوح کف زمینتان با پلی اورتان، لاک الکلی یا موم روکش شده‌اند؟ شاید سطوح‌تان روکشی داشته باشند که فرسوده شده باشد و دیگر نتوانند پوشش خوبی برای سطوح شما بوجود آورند. مرکز اطلاعات چوب سخت آمریکا این آزمایش‌ها را برای فهمیدن نوع روکش‌های سطوح‌تان پیشنهاد می‌دهد:

o) دست‌تان را در سراسر چوب حرکت دهید. اگر بافتی مانند بافت غلات را حس می‌کنید، کف زمین شما روکش رسوخ کننده دارد (‌که معمولا ترکیبی از روغنی طبیعی، مانند روغن کتان یا روغن تونگ، به اضافه‌ی مواد افزودنی برای خشک کردن است) که با موم، انباشته شده است. 

o) در نقطه‌ای خارج از راه، کمی پاک کننده‌ی رنگ بریزید، اگر بر روی کف پوش، حباب بالا آمد، کف پوش شما از نوع سطحی است، مانند پلی اورتان، که کف زمین‌تان را در یک لایه‌ی محافظتی می‌پوشاند. 

o) در جایی خارج از راه، چند قطره آب بچکانید. اگر قطرات آب، بالا و بر روی سطح ماند و به درون چوب سخت خیس نخورد، روکش موجود بر روی کف زمین‌تان دست نخورده و سالم است. اگر قطرات آب جذب کف زمین شد یا یک نقطه‌ی تیره بر روی زمین‌تان رها کرد، این چوب، یا روکش نشده است یا لایه‌ی محافظتی آن فرسوده شده است. 

o) اگر چند قطره آب بر روی کف پاشیدید و نقاطی سفید پس از حدودا 10 تا 15 دقیقه در زیر قطرات، شکل گرفت، کف زمین شما با موم چسبیده شده است. برای از بین بردن این نقاط سفید نیز، از مقداری پشم فولاد که به آرامی با موم مرطوب کرده و مالش داده‌اید، استفاده کنید. 

 o) اگر مشکوک هستید که کف زمین‌تان روکش لاک الکلی دارد، سکه‌ای بردارید و یک گوشه‌ی کمرنگ از سطح زمین‌تان را با آن خراش دهید. اگر کف زمین‌تان با یکی از روش‌های قدیمی‌تر روکش شده باشد، پوسته پوسته خواهد شد.

جلوگیری از کثیف شدن


home-design (3).jpg

نپوشیدن کفش در خانه یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز نگه داشتن کف چوبی سخت زمین‌تان است. این کار به طرز قابل ملاحظه‌ای باعث کاهش کثیفی، خراش و ساییدگی و پارگی‌های روزانه، و کاهش تعداد دفعات تمیزکاری می‌شود. 

انجمن ملی کف چوب، یا NWFA، به شکلی بسیار ویژه‌تر در برابر راه رفتن بر روی کف‌های چوبی با کفش‌هایی که تهشان میخ دارد، کفش‌های ورزشی و پاشنه بلند، هشدار می‌دهد. این انجمن همچنین این مثال احتیاطی را پیشنهاد می‌دهد: یک زن ۵۷ کیلو گرمی که با کفش‌های پاشنه بلند راه می‌رود، ضربه‌ای به اندازه‌ی ۱.۴ کیلوگرم بر میلی‌ متر مربع وارد می‌کند. علاوه بر این، یک پاشنه‌ی میخی می‌تواند فشاری برابر با ۵.۶ کیلوگرم بر میلی‌ متر مربع نیز وارد کند. 

به هرحال، از ماشین حساب استفاده کرده باشید یا نه، نمی‌توانید منکر این فشار شوید. اگر چه، در حالی که شما نمی‌توانید همیشه از مهمان‌هایتان بخواهید که کفش‌هایشان را دم در، درآورند، این می‌تواند سیاستی باشد که شاید ارزش داشته باشد حداقل برای اعضای نزدیک‌تر در خانواده، در نظر گرفته شود.


چه کارهایی را انجام ندهیم


home-design (4).jpg

مهم نیست که چه نوع کف چوبی دارید، NWFA تماما برعلیه استفاده از محصولات تمیزکاری که برای وینیل یا کف پوش کاشی استفاده می‌شوند، توصیه می‌کند که از این نوع محصولات برای تمیزکاری استفاده نکنید. همچنین، موم‌های اکریلیک خود صیقل دهنده، برای تمیز کردن کف‌های چوبی نیز پیشنهاد نمی‌شوند، چرا که بعد از استفاده از آنها، چوب لغزنده شده و همچنین خیلی سریع تیره می‌شود. 

یک نه بزرگ دیگر: خیس کردن کف چوبی؛ از آنجا که آب راکد می‌تواند روکش را نیز راکد کند، به چوب آسیب بزند و یک ته مانده‌ی بی رنگ یا تغییر رنگ داده برایتان باقی بگذارد. در امتداد خط‌های یکسان، از موم زدن اضافی به کف‌های چوبی روکش نشده تنها برای بازگرداندن درخشش، خودداری کنید. اگر یک کف موم شده‌، راکد شد، سعی کنید سطح را به جای آن براق کنید.


بهترین راه برای تمیز کردن کف‌های چوبی


home-design (5).jpg

تمیز کردن کف‌های چوب سخت روکش شده با پلی اورتان (برای کف‌هایی که بعد از سال 1970 نصب شده‌اند) با کشیدن جاروی عادی یا جاروی برقی و یا کشیدن طی خشک و مخصوص برای تمیز کردن خاک از سطح، شروع می‌شود. 

جارو برقی کشیدن: هرروز یا حداقل یک بار در هفته کف‌های چوبی را با جارویی که با تجهیزات مربوط به کف‌های چوبی همراه باشد، جارو برقی بکشید. برای ماشین‌های معمولی، مرکز اطلاعات چوب سخت آمریکا توصیه می‌کند که برس‌های چرخان یا میله‌ی ضربه‌ای داخلی را حد الامکان خاموش کنید. جارو برقی معمولی به از بین بردن خاک و ذرات کثیفی که نقش برجسته‌ای در خراشیدن و کند کردن سطح کف زمین‌تان دارند، کمک می‌کند.


home-design (6).jpg

جاروی معمولی: مرکز اطلاعات چوب سخت آمریکا می‌گوید انتخاب یک جارو با "نوک‌های از بین رفته" که معمولا به عنوان الیاف مصنوعی شناخته می‌شود، قدم اول است. 

پاک کردن و تی مرطوب کشیدن: اگر می‌خواهید که کف چوبی زمین‌تان را به صورتی طبیعی تمیز کنید، تی مرطوب کشیدن باید با استفاده از PH طبیعی یک صابون ساده (مثل صابون ظرفشویی) و آب، انجام شود؛ یا یک ظرف پر از شوینده‌ای ملایم مانند صابون روغن مورفی در سطلی از آب؛ یا محلولی دیگر، استفاده از محصولات مخصوصا تنظیم شده برای کف‌های چوب سخت، مانند Eco Mist Colloid W ، محصول Dr. Bonner یا Method. 

در دایره‌ی وظیفه شناسی تمیزکاری، بحث بر سر آن است که آیا پیشنهاد می‌شود کف چوبی زمین‌مان را با سرکه و با آب تمیز کنیم یا نه. در نهایت، هر کسی باید کاری که بهترین است را انجام دهد؛ اگر چه، در طول 10 سال اخیر این روش طرفداران خود را از دست داده است، و باور محبوب مردم در حال حاضر بر آن است که محلولی را برگزینیم که کف زمین را سریع‌تر کند کرده و به تاثیرگذاری یک صابون و آب ساده نباشد.

برای شروع تی کشیدن، تی را در محلول گفته شده مرطوب کنید، آن را کاملا بچلانید، و در جهت بافت‌های چوب، تی بکشید. این کار را به تعداد دفعات مورد نیاز خود، تکرار کنید. اگر آب درون سطلتان هم کثیف شد، آن را خالی و دوباره پر کنید. 

بسیاری از کارشناسان در این زمینه (مانند مارتا استوارت) باور دارند که شستشوی کف چوبی با یک پارچه‌ی مرطوب و با دست، نهایت استراتژی‌های شستشو است – مگر آنکه قسمت‌های مربعی فراوانی در کار باشد و یا از مشکلات زانو رنج ببرید که نتوانید با دست خالی شستشو کنید. اما از پارچه‌ها یا تی‌هایی که آب از آن‌ها می‌‌چکد دوری کنید. اگر کف زمین‌تان زیادی خیس شد، فورا آن را خشک کنید تا از رگه رگه شدن چوب، جلوگیری کنید. 


home-design (7).jpg

یک تکنیک دیگر: پس از آن که کف زمین‌تان را جارو زدید، محلول تمیزکاری که انتخاب کردید را در یک قوطی اسپری بریزید و کف را با آن مرطوب کنید، سپس از یک تی میکروفایبر یا پارچه‌ی خشک استفاده کرده و در جهت بافت چوب تی بکشید. بسیار حائز اهمیت است که بدانید تنها بخاطر اینکه کف زمین تمیز است حتما نباید برق بزند و بدرخشد. 

اگر کف زمین‌تان براق بودن خود را از دست داده است، شاید زمان آن رسیده که آن را به صورت حرفه‌ای روکش کنید. به هرحال، هرکاری که می‌کنید، یک روکش پلی اورتان را هرگز با موم نچسبانید.


چگونه کف‌های زمین چوبی قدیمی و مهر و موم نشده را تمیز کنیم؟


home-design (8).jpg

کف‌های موم شده و روکش نشده، مانند نمونه‌های موجود در خانه‌های قدیمی و تاریخی، درست مانند کف‌هایی که مهر محافظتی در آنها فرسوده شده است، هرگز نباید از طریق آب یا هر شوینده‌ی مایعی با آنها برخورد کنید، چرا که ممکن است به درون چوب نفوذ کند، آن را بپیچاند و یا لکه دار کند. 

در عوض، بر اساس گفته‌های کارشناسان تمیزکاری، کشیدن جارو آن هم با یک جاروی دارای برس نرم و یا کشیدن جارو برقی، باید به عنوان خط اصلی دفاعی انجام شوند. 

NWFA می‌گوید از تی کشیدن نیز، دوری کنید: هرگز یک کف موم شده را تی مرطوب نکشید. خارج از مراقبت‌های پایه، برق انداختن و موم کردن کف‌های چوبی یک یا دو بار در سال باید بتواند آنها را براق نگه دارد. 

کف‌های از مد افتاده که با لاک جلا داده شده‌اند در بیشتر خانه‌ها متداول نیستند. اگرچه، اگر شما با افتخار یکی از دارندگان این نوع کف‌ها هستید، مراقبت‌های عادی شما نیز باید شامل اغلب کشیدن جاروی برقی یا جاروی ساده باشد. از تمیزکننده‌های آب یا مایع نیز پرهیز کنید.


چگونه کف‌های چوبی مهندسی شده را تمیز کنیم


home-design (9).jpg

کفپوش‌ چوبی مهندسی شده از طریق یک روکش نازک از چوب سخت در بالای یک پایه‌ از تخته سه لایه ساخته می‌شود. این ماده، ماده‌ای قوی‌تر و بسیار مقاوم‌تر نسبت به کف‌های چوبی معمولی است. در نتیجه به انتخابی بسیار محبوب تبدیل شده است. روش تمیز کردن این نوع چوب، به همان شکل تمیز کردن کف‌های چوبی با روکش‌های اورتان است. 

به صورت روزانه به تمیز کردن این نوع از کف‌ها بپردازید. همچنین این کار را با استفاده از جاروی معمولی یا جاروی برقی کشیدن و یا با استفاده از یک تی که به میزان بسیار کمی مرطوب شده ‌است، بر حسب نیاز خود انجام دهید.


چگونه کف‌های چوبی سخت رنگ شده را تمیز کنیم


home-design (10).jpg

کف‌های چوبی رنگ شده یک زمینه‌ی سبک بسیار قوی را بوجود می‌آورند و همچنین راهی هوشمندانه برای تبدیل کفپوش چوبی به شکلی کمی کمتر از شکل کامل آن هستند. برای تمیز کردن یک کف چوبی رنگ شده، معمولا از جاروی معمولی، جاروی برقی یا تی خشک استفاده کنید. 

از خراش دادن و صدمه زدن به سطح رنگ شده آن هم با دوری کردن از پاک کننده‌های ساینده، پرهیز کرده و تنها محلول ساده‌ی آب و صابون را برای تی کشیدن انتخاب کنید. کارشناسان همچنین پیشنهاد می‌دهند که سطوح را فورا با دست، خشک کنید تا از رگه رگه شدن کف زمینتان و دادن رطوبت غیر ضروری به آن، جلوگیری کنید.


نویسنده: 

Bonnie McCarthy

مترجم: کافی

منبع

https://www.houzz.com/magazine/how-to-clean-your-hardwood-floors-stsetivw-vs~50614542برچسب ها :نظرات


تبلیغات