چگونه در گلدان گوجه فرنگی پرورش دهیم؟

آیا فضای زیادی ندارید که به عنوان باغچه از آن استفاده کنید؟ همه آن چیزی که نیاز دارید یک نقطه آفتابگیر و یک ظرف بزرگ برای پرورش دادن این محصول تابستانی که مورد علاقه همگان می باشد، است.

1397/01/30

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
1018


گوجه‌فرنگی یکی از با ارزش‌ترین گیاهان‌ خوراکی است که خودتان به تنهایی می‌توانید پرورش دهید، چرا که طعم آن هم از آن چیزی که معمولا در مغازه‌ها پیدا می‌کنید، بسیار بهتر است. علاوه بر این، انواع جالبی از آن را می‌توانید انتخاب کنید. نگران نباشید اگر فضای بیرونی‌تان محدود است. همه چیزی که نیاز دارید تا بوته گوجه فرنگی خودتان را پرورش دهید یک ظرف با اندازه مناسب و یک نقطه آفتاب گیر در حیات خلوت یا بالکن است.

بوته گوجه‌فرنگی در فصل بهار (شب هنگام در دمای حدود ۴۰ درجه ی فارنهایت یا ۴.۴ درجه سلسیوس) بکارید، و خیلی زود از میوه‌های آن لذت خواهید برد. اقداماتی که نیاز است درباره پرورش گوجه فرنگی در گلدان بدانید، اینجا ذکر شده است.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۱. یک نقطه آفتاب‌گیر را انتخاب کنید.

بوته‌های گوجه‌فرنگی وقتی در نقطه‌ای قرار بگیرند که حداقل شش ساعت، یا بهتر است هشت ساعت، زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند، رشد می‌کنند- و گوجه‌های بیشتری تولید می‌کنند. (زمانی که گوجه فرنگی‌های در حال رشد در زمین زراعی یا گلدان کشت شوند).

به آسانی می‌توان تخمین زد یک گلدان در باغچه یا حیاط خلوت‌تان چه‌قدر نور آفتاب دریافت می‌کند. برای سنجیدن این که آیا آن نقطه برای پرورش گوجه‌فرنگی نقطه خوبی است، در هنگام صبح، نیم‌روز و بعد از ظهر به بیرون بروید و ببینید که آن نقطه چه‌مقدار نور خورشید دریافت می‌کند. برای شش تا هشت ساعت زیر نور مستقیم آفتاب قرارش دهید.

اگر چه ساعات روشنایی روز در تابستان افزایش می‌یابد، مسیر حرکت خورشید در آسمان هم تغییر می‌کند و الگوهای سایه و آفتاب کمی متفاوت در حیاط شما عمل می‌کنند. اگر در یک محیط چهار دیواری یا مجاور حصار هستید، زمانی که فصل‌ها عوض می‌شود نیاز است محل گلدان‌های گوجه فرنگی‌تان را تنظیم کنید تا نور آفتاب را به حداکثر برسانید.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۲. یک ظرف بزرگ انتخاب کنید.

عموما شما می‌خواهید بزرگ‌ترین ظرفی که می‌توانید با دستان‌تان بلند کنید را انتخاب کنید‌ گوجه فرنگی‌ها به شکل بوته‌های بزرگ، با ساقه‌های کلفت و به شکل درخت رشد می‌کنند و به خاک کافی نیاز دارند تا رشد گیاه شما را پشتیبانی کنند. علاوه براین، ظرف‌های بزرگ‌تر با مخازن خاک عمیق در خشک شدن خاک آهسته‌تر عمل می‌کنند، و با آبیاری شما رشد گیاه‌تان را تثبیت می‌کند.

ظرفی را انتخاب کنید که عمق خاک آن حداقل ۴۵ سانتی‌متر باشد، و به طور ایده‌آل بیش از ۶۰ سانتی‌متر خاک داشته باشد، یا که تمام حجم خاک ۹۰ لیتر باشد. بشکه‌های آب آهن- گالوانیزه، راه‌ بسیار خوبی برای رشد گوجه‌فرنگی‌ها می‌سازد. هر ظرفی که دارید قبل از کاشتن مطمئن شوید که حفره تخلیه گندآب وجود دارد، اگر لازم است خودتان سوراخش کنید.

نکته: وقتی از ظروف فلزی استفاده می‌کنید، از جمله آخورهای غذاخوری، از قرار دادن آنها در دمای پخت نان یا روی آسفالت خودداری کنید، که باعث سوختن ریشه‌ها می‌شود.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

اگر نوع خاصی از گوجه‌فرنگی را انتخاب می‌کنید، می‌توانید از گلدان کوچک‌تر استفاده کنید، چرا که رشد گیاه را در یک ارتفاع معینی نگه‌میدارد. گوجه‌های خاص، مثل بوته‌های بهتر یا کوه طلا، گیاهان پرشاخ و برگتر و کوچکتری شکل می‌دهد که به خاک کمتر و نگهداری کمتری برای رشدشان نیازمندند.

بسیاری از گوجه‌فرنگی‌ها، از جمله بیشتر آنهایی که چند نسل از رشدشان می‌گذرد، به صورت خوشه‌ای به رشد کردن ادامه می‌دهند، و به ارتفاع شش پایی یا بیشتر می‌رسند. برای گوجه‌فرنگی‌های خوشه‌ای، بزرگ ترین گلدانی که می‌توانید پیدا کنید را انتخاب کنید.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

اگر در گلدان‌های‌تان گوجه‌فرنگی‌های چند نژاده می‌کارید، بین ظرف‌های‌تان چند اینچ فضا بگذارید تا به گردش هوا هم کمک کنید. اگر شما گوجه فرنگی را به صورت بذر پرورش می‌دهید، بذرها را در ظرف مخصوص قرار دهید. بذرها را در ظروف کوچک قرار دهید، مثل تصویر بالا( مطمئن شوید گلدان‌های‌تان سوراخ خروج آب داشته باشد)، بعد از آن وقتی به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری رسیدند به یک ظرف بزرگ‌تر منتقل‌شان کنید.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۳. گوجه‌فرنگی‌های‌تان را در عمق زیاد بکارید‌.

ظرف‌تان را انتخاب کنید و در نقطه آفتابگیری که از قبل انتخاب کرده‌اید، قرار دهید. کمتر از نصف ظرف را با خاک گلدان تازه یا هر خاک اصلاحی که مایلید به صورت پست و بلند (ناهموار) پر کنید، مثل کمپوست، خاکستر کتانجک، خاکستر استخوانی یا گلدان‌های کودافشان به صورت آهسته.

سپس بذر گوجه‌فرنگی‌تان را در وسط یک بلندی کوچک خاک قرار دهید. ارتفاع خاک را طوری تنظیم کنید که زمانی که گلدان پر از خاک میشود فقط دو ردیف برگ از بوته گوجه‌فرنگی بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

این تکنیک (که کاشت عمیق نامیده می‌شود) باعث می‌شود گیاه زیر خاک در سرتاسر ساقه ریشه بدواند، و سیستم ریشه ای قوی و سالم بوته گوجه‌فرنگی را تقویت کند. یک سیستم ریشه‌ای سالم برابر است با بوته‌های قوی‌تر و گوجه‌فرنگی‌های بیشتر.

خاک

وقتی که ارتفاع بذر را تنظیم کردید، ظرف را با خاک گلدانی تازه مجددا پر کنید، و دو ردیف برگ را بالاتر از سطح خاک نگه دارید. بعد از کاشت گیاه به خوبی آبیاری‌اش کنید.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۴. یک پشتیبان رشد اضافه کنید.

تقریبا تمامی بوته‌های گوجه‌فرنگی به یک پشتیبان رشد نیاز دارند- البته به جز گونه‌های خیلی کمیاب و خاص. اگرچه به نظر نمی‌رسد بوته گوجه‌فرنگی نوپا و تازه کشت شما به این زودی به چوب نگهدارنده نیازی داشته باشد، اما همین الان چوب پشتیبان خودتان را قرار دهید تا بعدا از تلاش کردن برای زندانی کردن یک گیاه بالغ و رشد کرده گوجه‌فرنگی پیشگیری کنید.

اگر از بامبو یا هر چوب نگهدارنده دیگری استفاده می‌کنید، یک چوب نگهدارنده در وسط بوته قرار دهید و به صورت دلخواه سه یا چهار چوب در حاشیه گلدان قرار دهید تا به پشتیبانی از شاخه‌های کناری کمک کنید. بعدا می‌توانید به دور چوب‌های کناری طناب بپیچید تا یک قفس ساختگی بسازید.

اگر قفس‌های گوجه‌فرنگی خریده‌اید، همین الان یک بوته گوجه‌فرنگی وسط آن قرار دهید. طناب‌های مخصوص گیاه برای بستن ساقه اصلی به هر بستی که انتخاب کرده‌اید می‌تواند مفید باشد.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۵. مرتب آبیاری‌اش کنید.

آبیاری مرتب و پیوسته کلید شاد نگهداشتن ظرف گوجه‌فرنگی‌ها است. آبیاری حدود دوبار در هفته (یا وقتی تابستان‌ها گرم و خشک‌اند بیشتر می‌شود)، به این منظور که خاک را به طور مداوم مرطوب نگه داریم اما نه خیلی خیس. آب خیلی کم باعث تولید گیاهان ضعیف و ناسالم می‌شود که مستعد ابتلا به بیماری‌های بیشتری می‌شوند.

آب خیلی زیاد هم می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها و ترک برداشتن و فاسد شدن گوجه‌فرنگی‌ها شود. پرهیز از آب‌رسانی به برگ‌های گوجه‌فرنگی‌ها، می‌تواند منجر به آفت و قارچ در گوجه فرنگی شود.

نصب سیستم آبیاری قطره‌ای آسان‌ترین راه برای مطمئن شدن از این است که بوته‌های گوجه‌فرنگی رطوبت همیشگی که نیاز دارند را به دست می‌آورند- و اگر برای یک هفته رهایشان کنید خیالتان را راحت می‌کند.

گوجه فرنگی - پرورش گیاه - گلدان

۶. کود دادن به گیاهان.

بوته‌های گوجه‌فرنگی یک غذا رسان متوسط هستند. چون ظرف‌ها خاک و مواد مغذی را محدود کرده‌اند، برنامه‌ریزی کنید به گوجه فرنگی‌ها در زمان رشد اولیه حدود یک هفته در میان کود دهید و سپس وقتی گوجه‌فرنگی‌ها شروع به رسیدن کردند کود دادن را کم کنید. از کودهای متعادل شده که برای گوجه‌فرنگی و دیگر محصولات تابسانی تنظیم شده‌اند استفاده کنید (اگر بویش برای‌تان مهم نباشد کود امولسیون ماهی عالی است). از کودهای نیتروژن بالا پرهیز کنید که ساقه را ضخیم می‌کند و رشد برگ‌ها را افزایش می‌دهد، به جای آن که به گیاه کمک کند گوجه‌فرنگی تولید کند.

گلدان - گوجه‌فرنگی - بادمجان - فلفل

۳ اشتباه رایج هنگام پرورش گوجه‌فرنگی در گلدان


۱. ظرف بسیار کوچک

شروع کردن با یک گلدان ریزه میزه احتمالا مرسوم‌ترین دام برای آنهایی است که تازه شروع به پرورش گوجه‌فرنگی در گلدان کرده اند. آیا بوته‌های‌تان به سرعت پژمرده می‌شوند؟ ظرف‌تان خیلی کوچک است. آیا بوته‌های‌تان بیمار و فاقد مواد مغذی به نظر می‌رسند؟ ظرفتان خیلی کوچک است. آیا بوته‌های‌تان بیمار و فاقد مواد مغذی به نظر میرسند؟ احتمال خیلی زیاد ظرف‌تان خیلی کوچک است. آیا بوته هایتان قادر به تولید گوجه‌های زیاد نمی‌باشند؟ مطمئن شوید ظرف‌تان خیلی کوچک نباشد. بدون شک اغلب اوقات ترکیبی از عوامل مختلف دخیل هستند، اما شروع کردن با یک ظرف بزرگ بهترین شانس شما برای موفقیت است.

۲. آبیاری ناکافی

ظرف‌هایی که در آفتاب کامل قرار دارند می‌توانند سریعا خشک شوند. یک گیاه تشنه مثل گوجه‌فرنگی را درون یک ظرف قرار دهید، و شما باید دوبار از آن گلدان آب خارج کنید. کاشت گوجه‌فرنگی در گلدان زمان مناسبی برای امتحان کردن "کشاورزی خشک" نیست. (گرسنگی دادن عمدی به یک گیاه آبی برای تولید میوه طعم دار).

در ظرف‌ها تا جای ممکن هدف سالم نگه‌داشتن گیاه است. با یک ظرف بزرگ شروع کنید، که خیلی اهسته‌تر خشک خواهد شد و یک سیستم آبیاری منظم برقرار کنید تا گیاهان را خوشحال کنید.

۳. نور خورشید ناکافی

گوجه‌فرنگی‌ها نورخورشید، نور خورشید و نور خورشید بیشتری دوست دارند. اگر بوته گوجه‌فرنگی شما کم برگ و جدا از هم به نظر می‌رسد یا گوجه فرنگی کافی تولید نمی‌کند، سعی کنید ظرف را جایی ببرید که بتواند شش تا هشت ساعت نور مستقیم دریافت کند.


نوبت شما: از تجربه خود در پرورش گیاه گوجه فرنگی برای ما بگویید.برچسب ها :نظرات


تبلیغات