چگونه برای حیوانات خانگی فضای مناسب در خانه در نظر بگیریم؟

طراحان دوست‌دار حیوانات، ایده‌های خوبی در این رابطه به شما ارائه می‌دهند و از مزایای اضافه‌کردن فضاهای مناسب برای حیوانات خانگی می‌گویند.

1398/11/02

Houzz فارسی

در این صفحه منابعی از وب سایت رسمی...

2
0
( % 100 ) 2
342

در میان تمام چیزهایی که افراد خانه‌دار هنگام مواجهه با بازسازی خانه‌شان به آن نیاز دارند، چگونگی استفاده‌ی سگ‌ها یا گربه‌ها از این فضاهای بازسازی شده هیچ وقت در اولویت آن‌ها نخواهد بود.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

یک طراحی خوب که به حیوان خانگی اهمیت داده باشد نه تنها زیباست، بلکه می‌تواند کار مراقبت از آن ها را آسان‌تر کند. این گفته‌ی طراح داخلی دیدیر اولیور (Deidre Oliver) از کلرادو است.

کارشناسان می‌گویند در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه مشتریان با این طراحی ارتباط برقرار کرده‌اند. در موسسه‌ی معماری آمریکایی، طبق آمار منتشر شده در ماه سپتامبر نصف گرایشات و تمایلات مشتریان به اتاق‌های توکار و لانه‌های مخصوص حیوانات خانگی که در سال گذشته طراحی شده‌اند می‌باشد، ۳۰ درصد علاقمندی در مقایسه با ۲۰ درصد علاقمندی سال قبل. کینتیا کوموس (Cynthia Chomos) موسس و طراح شرکت (Catio Spaces) در سیاتل، می‌گوید لانه‌های داخلی و بیرونی زیادی شبیه به طراحی‌های خود دیده است که در طول چهار سال گذشته محبوبیت روز افزون زیادی برای خود کسب کرده‌اند.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

در چند ماه گذشته کاربران ما هم به همان اندازه علاقه خاصی به فضاهای مخصوص حیوانات خانگی  نشان داده‌اند. زمانی که ما از آن‌ها خواستیم فضاهای حیوانات خانگی به کار گرفته شده در خانه‌هایشان را با ما به اشتراک بگذارند. کاربری برای ما نوشت که " گربه‌ی من خانه‌ی مرا طراحی کرده است ". کاربران دیگر تصاویر و تجربه‌هایی از این فضاهای خود را با ما به اشتراک گذاشتند، مثل تخت خواب‌ها و غذاخوری‌های توکار، با کف‌های جدا شونده و تمیز شونده، حمام‌های حیوانات و نشیمن‌گاه‌های متنوع، تونل‌ها و راهروها. تعدادی از افراد خانه‌دار گفته‌اند که خانه‌هایشان را بر اساس حیوانات خانگی‌شان انتخاب کرده‌اند.

من به یک خانه‌ی ۲۰۰۰ متری با یک باغچه‌ی بزرگ آمده‌ام، فقط و فقط به خاطر گربه‌ام استروچی‌ (Strolchi). کاربری به نام میدمودفن (midmodfan ) این نظر را ثبت کرده است‌. ما می‌توانستیم با خیال راحت او را در باغچه‌ی خانه آزاد بگذاریم چون که راه فراری برای او نبود و هیچ حیوان یا انسان دیگری هم نمی‌توانست وارد آن شود؛ این یک راه حل عالی بود. حتی یک موش اسباب بازی هم به یک طناب آویزان کرده بودند، همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تا استروچی با آن بازی کند.

برای عاشقان و دوستداران حیوانات، طراحی‌ها و الگوهای نوسازی خانگی وجود دارد تا به خوبی آن‌ها را به خاطر بسپارند، ما اینجا تعدادی از تجربیات و داستان‌های افراد خانه‌دار را جستجو کرده‌ایم و با چند کارشناس مشورت کرده‌ایم.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

نیازها و خصوصیات شخصیتی حیوان خانگی خود را به خوبی بشناسید.


اندازه، سن، وضعیت سلامت و دمای بدن حیوان خانگی شما می‌تواند روی فضاهای مخصوص به حیوانات خانگی شما بیشترین تاثیر را داشته باشد، بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند این جزئیات را قبل از آغاز کار در نظر داشته باشید. 

گربه‌ها، شخصیت‌ها و توانایی‌های زیادی دارند، و یک طراحی رضایت بخش برای همه‌ی خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی دشوار است. این گفته‌ی ویلسون (Wilson) است که برای گربه‌ها نشیمن‌گاه‌های مرتفع و توکار طراحی کرده است. او می‌گوید یک مجموعه از این نشیمنگاه‌ها برای یک گربه مناسب است و نه برای همه آن‌ها.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

دانستن این که مثلا آیا سگ شما از این که می‌تواند بیرون را ببیند یا نه اذیت می‌شود، می‌تواند تعیین کند که آیا شما و تیم کارشناسی شما برای سگ خود پنجره نصب کنید یا خیر (یا یک نشیمن‌گاه کنار پنجره که به سگ این امکان را می‌دهد به سنجاب‌ها و همسایه‌ها نگاهی بیندازد). 

یکی از کاربران اینطور نوشته است که هر زمان که تغییری به خانه‌شان می‌دهند، سن و توانایی‌های حیوان خانگی‌شان را در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال در حیاط خانه، چمن‌های ضخیم‌تری می‌کارند تا سگ پیر و کم بینایشان به آسانی مسیر خود را پیدا کند و پله‌های کم ارتفاع نصب کرده‌اند تا به او کمک کنند راحت‌تر برخیزد و بنشیند. یک طراح از کلرادو و یک نقاش‌دیواری از شرکت (Passionate Home) غذاخوری‌های بلندتر و فضاهای وسیع‌تری همانطور که اینجا مشاهده می‌کنید ساخته‌اند تا یک جفت سگ خود را به خوبی اسکان بدهند.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

به آن‌ها فضای اختصاصی بدهید


اولیور (Oliver) می‌گوید از آنجایی که آن‌ها توانایی این را دارند که بالای کاناپه جا بگیرند، پس در یک دستشویی پنهان، یک تخت توکار زیر کابینت یا یک حمام حیوانات هم می‌توانند مستقر شوند، به نظر می‌رسد حیوانات خانگی عاشق فضای مخصوص به خودشان هستند.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

بسیاری از فضاهای محبوب حیوانات خانگی طوری طراحی شده‌اند تا یک گوشه‌ی دنج و خلوت به حیوانات اختصاص بدهند. اولیور میگوید یک گوشه‌ی دنج و اختصاصی برای استراحت، احساس امنیت و راحتی خاصی به حیواناتی می‌دهد که از این حس لذت می‌برند. 

این فضاها می‌توانند در قسمت‌های بلااستفاده‌ی خانه به کار گرفته شوند مثل زیر راه‌پله یا میز ناهارخوری، یا بالای قفسه یا بخشی از مبلمان؛ برای بالا رفتن راحت گربه‌هایی که گاهی می‌خواهند برای خودشان بالا و پایین بپرند. یکی کردن فضاهای پنهان و فضاهای بازی برای گربه‌ها حتی اگر فضای کمی در اختیار دارید یک تیر و دونشان است، این گفته‌ی کوموس (Chomos) است چون که می‌توانید آنها را عمودی بسازید.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی

این فضاهای تعیین شده می‌توانند طوری طراحی شوند که به زیبایی در چیدمان و دکوراسیون خانه محو شوند، این گفته‌ی کارشناسان است. مثلا در ورودی خانه‌ی کاربری، که اینجا نمایش داده شده است، یک آب‌خوری توکار استفاده شده است که اطراف خانه را به خوبی تکمیل می‌کند و یک نیمکت طبیعی برای سگ‌های خود جلوی درب ورودی آورده است تا روی آن بنشینند و از پنجره به بیرون نگاه کنند.

 اولیور می‌گوید بعضی چیزها مثل یک دستشویی توکار به گربه یک فضای اختصاصی می‌بخشد بدون آن که از طراحی خانه جدا شود. جدا از دادن فضای امن و راحت به حیوان خانگی و کمک به صاحب‌خانه‌ها برای اجتناب از مناظر زشت، این جزئیات و ریزه‌کاری‌ها برای هر دو گروه مفید و کاربردی است و کمی زندگی را برایشان آسان می‌کند. یک حمام توکار برای سگ‌ها، به‌عنوان مثال، پول و زمان و اضطراب کمی از صاحب خانه می‌گیرد. اولیور می‌گوید: به نظر می‌رسد اکثر حیوانات خانگی از این که صاحبشان حمام‌شان کند احساس رضایت بیشتری می‌کنند تا زمانی که به تنهایی خودشان را تمیز کنند.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی


همه چیز را محکم و ایمن بسازید


همکاری با یک کارشناس برای بسیاری از پروژه‌ها عاقلانه است، چون مکان‌هایی مثل راهروهای مرتفع و قفسه‌ها باید ایمن باشند تا برای انسان‌ها و حیوانات خطری نداشته باشند. ویلسون توصیه می‌کند که معیارهای صاحب‌خانه‌ها در نوع دیوار و جای هر نوع میخ برای نصب هر چیزی باید ایمن باشد و اطمینان حاصل شود که دیوار توانایی تحمل وزن آن را دارد و آن وسیله محکم نصب شده باشد. مواد اولیه‌ی نرم و تاشو که بتواند در برابر خراش، بزاق دهان و برخوردهای گهگاهی مقاومت کند. (اولیور استفاده از مواد غیر قابل تخریب مثل کریپتون و جیر را توصیه می‌کند). تقریبا ضروری است. 

کوموس به افراد خانه‌دار پیشنهاد می‌کند هنگام نصب لانه در فضای بیرونی از یک نجار یا پیمانکار کمک بگیرند، چون بسیاری از پایه‌ها و فونداسون‌ها کاملا مناسب نیستند. او می‌گوید کارشناسان می‌توانند از تخصص خود برای طراحی قابلیت‌های دیگری که معماری خانه را تکمیل می‌کند نیز استفاده کنند.

اگرچه او و تیمش حدود ۴۰ لانه در سرتاسر سیاتل هر ساله نصب می‌کنند اما کاموس پیشنهاد می‌کند که مشتریان قدم به قدم طرح‌ها را در وبسایت او دنبال کنند. بنابراین می‌توانند در محدوده‌ی خود کارشناسی را پیدا کنند حتی اگر با لانه‌ها آشنایی زیادی نداشته باشد می‌تواند در نصب آن‌ها کمک کند.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی


به فضای بیرونی خانه هم فکر کنید.


لانه‌ها نمونه‌های خوبی برای فضاهای مخصوص حیوانات برای افراد خانه‌داریی هست که می‌خواهند از فضای بیرونی خانه هم استفاده کنند. نه تنها انجام این کارها به حیوانات حس دلپذیری می‌دهد بلکه می‌تواند مشکلات رفتاری آن‌ها را نیز تسکین دهد. اگر مشکل وجود چند گربه و نبود فضای کافی یا نشاط بخش داخلی را دارید، یا یک گربه‌ی فراری از خانه دارید، قطعا این مشکلات می‌تواند زمینه‌ی اضطراب شما را فراهم آورد‌.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی


اتاقک‌های منظم و به هم پیوسته مثل لانه‌ها یا دیگر فضاهای بیرونی می‌تواند فضاهای بیشتری در اختیار حیوانات بگذارد تا پاهایشان را دراز کنند و همچنین احساساتشان را تحریک می‌کند. علاوه بر این کوموس می‌گوید لزوما نیازی نیست که صاحب خانه یک حیاط بزرگ برای نصب یک پناهگاه بیرونی داشته باشد. یک بالکن یا سکو هم می‌تواند همین کار را برایتان انجام دهد.


طراحی خانه برای حیوانات خانگی


با انجام این کار، خوش بگذرانید


به طور کلی، طراحی فضای اختصاصی برای حیوانات یک فرصت برای کسب خلاقیت و نشاط از طریق گزینه‌های متنوع طراحی است. مثلا، ویلسون، معمولا یک حالت و ایده‌ی کلی را به کار می‌گیرد، که علاوه بر این، مشتریان دوستدار گربه را سرگرم می‌کند.

مبلمان می‌تواند مثل یک دیوار هنری یا درخت سنتی برای گربه‌ها تداعی شود. او می‌گوید مبلمان می‌تواند در کانون توجه باشد و می‌تواند یک فضای خوشایند ایجاد کند. بعضی صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند پا را فراتر بگذارند و دیگر اقلام تزئینی را به دیوارهای اطراف مبلمان اضافه کنند.

اهمیتی ندارد که خیوان خانگی چگونه از این طراحی‌ها استقبال می‌کند، کارشناسان و صاحب‌خانه‌ها گزارش داده‌اند که این گزینه‌های عاقلانه، برای خانه‌های آرام و بانشاط به کار گرفته می‌شود.

برای بسیاری از صاحب‌خانه‌ها، حیوانات‌شان فرزندان آن‌ها هستند و مطمئنا می‌خواهند آنها سالم، شاد و در امان باشند. کوموس می‌گوید که یک حیوان شاد به معنای وجود یک صاحب شاد است.


به ما بگویید: شما چگونه نیازهای حیوانات خانگی‌تان را در طراحی خانه‌ی خود گنجانده‌اید؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


نویسنده: Gwendolyn Purdom

مترجم: مصطفی معصومی‌فر

منبع: وب‌سایت Houzzبرچسب ها :نظرات


تبلیغات