ماشین ظرفشویی را کجای آشپزخانه بگذاریم؟

از این راهکارهای جامع استفاده کنید تا بهترین و کاربردی‌ترین مکان را برای این وسیله‌ی آشپزخانه انتخاب کنید.

1398/12/13

Houzz فارسی

در این صفحه منابعی از وب سایت رسمی...

2
0
( % 100 ) 1
776

از این راهکارهای جامع استفاده کنید تا بهترین و کاربردی‌ترین مکان را برای این وسیله‌ی آشپزخانه انتخاب کنید.

اگرچه نحوه‌ی چیدمان آشپزخانه متفاوت است؛ اما راهکارهای مفیدی وجود دارد که به شما در انتخاب مکان‌های مناسب برای جا دادن همه‌ی لوازم آشپزخانه کمک می‌کند و اینجاست که محل قرارگیری ماشین ظرفشویی اهمیت پیدا می‌کند. در بهترین حالت باید جایی قرار گیرد که پر کردن و خالی کردن ظروف در آن سریع و آسان انجام بپذیرد، اما در عین حال باید مطمئن شوید درب ماشین ظرفشویی شما ، مزاحم یا سد راه نباشد.


کنار سینک ظرفشویی


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

به عنوان یک طراح آشپزخانه معمولا پیشنهاد من قرار دادن ماشین ظرفشویی کنار سینک است. دو دلیل برای این کار وجود دارد : اولا با این‌کار لوله‌کشی راحت‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود؛ دلیل دوم یک دلیل رفتاری است چون که عموما مردم از روش "دورریزی ته مانده‌های غذا، آب کشی و  سپس خشک کردن" برای شستن ظروف استفاده می‌کنند. این پروسه شامل دورریختن ته مانده‌های غذا از ظرف به سطل زباله می‌شود. (که سطل زباله در کنار یا زیر سینک قرار می‌گیرد.) در نتیجه بهترین مکان قرار دادن ماشین ظرفشویی در کنار سینک می‌باشد


جهت مدنظر خود را انتخاب کنید.


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

اگر تصمیم گرفتهاید که ماشین ظرفشویی‌تان را کنار سینک قرار دهید بعد از آن باید توجه داشته باشید که سمت راست باشد یا چپ، پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد؛ یک شخص راست دست معمولا ظروف را در دست چپ خود نگه می‌دارد و از دست راست خود برای کف‌سابی یا شستشوی ظروف استفاده می‌کند بنابراین بهتر است که ماشین ظرفشویی در سمت چپ سینک قرار دهید. برعکس این موضوع برای افراد چپ دست صدق می‌کند.


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

البته این اصل که انسان‌ها مخلوقاتی ساخته شده از عادت‌ها هستند را نباید نادیده بگیریم، بنابراین گاهی اوقات مشتریانی هستند که بی‌توجه به این که راست دست یا چپ دست باشند ترجیح می‌دهند ماشین ظرف‌شویی همان سمتی از سینک باشد که در آشپزخانه‌ی قبلی بوده است. طراحی و چیدمان دیگر اجزای آشپزخانه هم اهمیت دارد، پس سعی کنید زیاد به راست و چپ قرارگیری لوازمتان وابسته نشوید، چون به قیمت یک چیدمان نامناسب در آشپزخانه تان تمام می‌شود.


home-design (2).jpg

مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی‌تان به کشوها نزدیک باشد.


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

همیشه مطمئن شوید که کشوها یا کابینت‌ها که محل قرارگیری بشقاب‌ها، لیوان‌ها و ظروف دیگر هستند به ماشین ظرفشویی شما نزدیک باشد. این نوع چیدمان و کارآیی برای هر آشپزخانه‌ای ضروری است. ارتباط محل قرارگیری همه‌ی اجزای آشپزخانه با یکدیگر و در ارتباط با فضای آشپزخانه‌ی شما، نقش مهمی در تبدیل آشپزخانه به یک مکان لذت‌بخش ایفا می‌کند.


فاصله ی مناسب با کابینت ها را رعایت کنید


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

یعنی این که حداکثر یک قدم فاصله بین ماشین ظرفشویی‌تان و محدوده‌ی کابینت‌ها؛ یعنی محل قرارگیری لوازم و ظروف در نظر بگیرید. ماشین ظرفشویی شما می‌تواند در کنار این کشوها و کابینت‌ها قرار بگیرد یا این که در سمت مخالف باشد؛ این موضوع اهمیت چندانی ندارد به شرط آن که نیازی نداشته باشید زیاد بین آن ها حرکت کنید.


تحرک و آزادی فضا را در نظر داشته باشد


آزادی و تحرک در طراحی و چیدمان آشپزخانه اهمیت بسزایی دارد، به‌خصوص در چیدمان لوازمی مثل ماشین ظرفشویی که درب آن‌ها رو به این فضا باز می‌شود. هنگام طراحی آشپزخانه، خود را در حال انجام کارهای روزانه مثل خالی و پرکردن ماشین ظرفشویی تان تصور کنید. سعی کنید ماشین ظرفشویی را در جایی قرار دهید که مسیر رفت و آمد را هنگام باز بودن درب مسدود نکند. در نظر گرفتن محل لوازم دیگر هم اهمیت زیادی دارد، مثل اجاق گاز

از این که ماشین ظرفشویی را جایی بگذارید که برای شخص ایستاده پشت گاز یا سینک مزاحمت ایجاد کند، جدا خودداری کنید. برخورد درب‌های کابینت‌ها با یکدیگر یا با لوازم دیگر - به خصوص در آشپزخانه‌های L شکل یا U شکل - اجتناب ناپذیر است.

 با این حال، ارزش آن را دارد که مطمئن شوید درب‌ها و کشوهای بشقابها، کارد و چنگال‌ها و بلورجات همزمان با درب ماشین ظرفشویی کاملا باز شوند تا خالی کردن ماشین ظرفشویی آسان شود.


اگر ماشین ظرفشویی زیر پیشخوان قرار دارد


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

در یک آشپزخانه‌ی پیشخوان (جزیره) دار، احتمالا پیشخوان به عنوان مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که انبوهی از ظروف کثیف روی هم تلمبار می‌شوند، ظروفی که از میز ناهارخوری یا محل صبحانه خوردن جمع‌آوری می‌شوند. به همین دلیل قراردادن ماشین ظرفشویی در این مکان ایده‌ی خوبی است. ظرف‌ها را می‌توان به سرعت از روی پیشخوان جمع‌آوری کرد، ترجیحا در سینک آبکشی شوند و بدون نیاز به حرکت به جاهای دیگر آشپزخانه درون ماشین ظرفشویی قرار داده شوند. با این وجود همیشه امکان قرار دادن ماشین ظرفشویی وسط آشپزخانه به خاطر محدودیت‌های لوله کشی وجود ندارد، به خصوص اگر خانه‌تان روی یک سطح بتنی ساخته شده باشد. ارزش آن را دارد که در مرحله‌ی طراحی اولیه، با طراح و لوله‌کش درباره‌ی این موضوع مشورت کنید چون که این گونه از هزینه‌های اضافی در آینده جلوگیری می‌کنید.


ماشین ظرفشویی‌های توکار را در نظر داشته باشید


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

اگر یک آشپزخانه‌ی باز دارید، ممکن است به فکر توکار کردن ماشین ظرفشویی‌تان افتاده باشید، مخصوصا اگر از بیرون آشپزخانه دیده شود‌. دراین مورد، ماشین ظرفشویی توکار را در نظر داشته باشید که مخصوصا برای قرار گرفتن درون کابینت‌ها ساخته شده‌اند تا با بقیه‌ی کابینت‌ها همخوانی داشته باشند. دو نوع ماشین ظرفشویی توکار وجود دارد؛ نیمه توکار که تصویرش را مشاهده می‌کنید، جایی که فقط قسمت بالایی قابل مشاهده است با یک قسمت زیرین که با کابینت پوشانده شده است.

 آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی


گزینه‌ی دیگر، ماشین ظرفشویی‌های تمام توکار است که اینجا تصویرش را مشاهده می‌کنید که این دید را القا می‌کند انگار که کابینت‌ها یا کشوها پشت کابینت جلویی قرار دارد. در این مورد، دکمه‌های ماشین ظرفشویی درحاشیه‌ی بالایی درب کابینت قرار گرفته‌اند و فقط زمانی که درب کابینت باز شود تشخیص داده می‌شوند.


به بالا بردن ماشین ظرفشویی فکر کنید


آشپزخانه - کابینت - ماشین ظرفشویی

اگر دوست ندارید خم شوید و ماشین ظرفشویی‌تان را پر و خالی کنید این یک راه حل خوب می‌تواند باشد. گذاشتن ماشین ظرفشویی در یک کابینت بالاتر - شبیه جایی که فر گاز قرا می‌گیرد - می‌تواند برای کمر شما هم راحت‌تر باشد. یک کشوی اضافه زیر ماشین ظرفشویی برای گذاستن هر چیزی مثل ورقه‌ها و بشقاب‌های یدکی ماشین ظرفشویی یا تخته‌های قصابی بگنجانید تا این گونه فضای اضافه هم داشته باشید‌

می‌توانید ارتفاع کابینت را تا ماشین ظرفشویی در نظر گرفته یا تا ارتفاعی بالاتر ادامه دهید. مطمئن شوید ماشین ظرفشویی به درستی نصب شده باشد و در جای خود قرار گرفته باشد تا از هر گونه حرکتی جلوگیری شود. به ما بگویید: ماشین ظرفشویی را کجای آشپزخانه قرار داده اید؟ راهنمایی ها و نکات خود را در طراحی آشپزخانه در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. ‌نویسنده: Anne Ellard

مترجم: مصطفی معصومی‌فر

منبع: HTTPS://WWW.HOUZZ.COM/MAGAZINE/WHERE-TO-PUT-THE-DISHWASHER-IN-YOUR-KITCHEN-STSETIVW-VS~81474076


برچسب ها :نظرات


تبلیغات