عجایب دانستنی از معماری شهرزیرزمینی نوش‌آباد

شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان، بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی هست که تا به امروز در ایران کشف شده و از حیرت انگیزترین شهر‌های زیرزمینی جهانه !

1398/10/05

سلام اسم من طنازه، از آشنايي با ش...

2
3
( % 100 ) 1
415

شهرزیرزمینی - شهرزیرزمینی نوش‌آباد - نوش آباد - بزرگترین شهر زیرزمینی ایران

شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان، بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی هست که تا به امروز در ایران کشف شده😊 و از حیرت انگیزترین شهر‌های زیرزمینی جهانه !

منطقه‌ی نوش‌آباد کاشان (انوش آباد) ، قدمت ۷۰۰۰ساله داره و به خاطر نزدیکی به جاده‌ی ابریشم، در طی سال‌های گذشته حملات زیادی به این شهر می‌شده.

همین باعث شد تا مردم شهر، راه چاره‌ای بیاندیشن و شهر زیرزمینی دست‌کند نوش آباد رو به عنوان مخفی‌گاه ایجاد کنن!

از سفالینه‌هایی که باستان‌شناسان پیدا کردن، قدمت این شهر بیش از ۱۵۰۰سال تخمین زده شده و این واقعا حیرت انگیزه که در ۱۵۰۰سال پیش، مردم چنین معماری در زیر زمین ایجاد کردند تا از جون خودشون دفاع کنن.

راستش رو بگم در سفرم به کاشان، تمایل زیادی برای دیدن این شهر نداشتم، فکر نمی‌کردم چیز خیلی عجیب یا خاصی باشه. با دیدن این اثر از نزدیک کاملا نظرم تغییر کرد و به همه پیشنهاد می‌دم از این معماری جالب و جذاب دیدن کنن 😱.

.

.

.

حالا این حیرت و جذابیت از کجا میاد؟

این شهر سه طبقه داره و البته با قنات زیرین، ۴ طبقه محسوب می‌شه!

طبقه‌ی اول برای گمراه کردن دشمن کنده شده و در طراحی مسیر با زیرکی‌هایی مثل چاله‌های تله و ایجاد خطای دید با دیوار‌های زاویه دار، از سرعت دشمن کم می‌کردن و گمراهش می‌کردن 😏.

وقتی توی این شهر راه می‌رین، فرورفتگی ها و بیرون زدگی‌هایی در دیوارها می‌بینید که هرکدوم برای منظور خاصی تعبیه شده، انقدر هرچیز منظم و فکر شده س که باورش سخته این شهر مربوط به هزارسال پیش باشه 🤦🏽‍♀️😅.

.

.

.

شهر ورودی‌های زیادی داشته، به عنوان مثال، از داخل بازار، از تنور بعضی خونه‌ها و ...
برای جریان و گردش هوا، طراحی ای کردن که بیا و ببین !

شهرزیرزمینی - شهرزیرزمینی نوش‌آباد - نوش آباد - بزرگترین شهر زیرزمینی ایران

در طی دو سیل عظیم نوش آباد، راه‌های ورود به شهرزیرزمینی بسته شده و مردم فکر کردن احتمالا شهر هم خراب شده تا سال ۱۳۸۱ شمسی، روزی یک مقنی در حال حفر چاه خانگی بود و ناگهان زمین فرو می‌ریزه و داخل شهرزیرزمینی می افته، خلاصه اینطور می‌شه که شهر زیرزمینی نوش آباد که دیگه به افسانه تبدیل شده بود دوباره پیدا می‌شه و در سال ۱۳۸۳ ثبت ملی می‌شه 😇.

البته باید بگم فعلا فقط بخشی از طبقه‌ی اول این شهر توسط میراث فرهنگی آماده و قابل بازدید شده اما دیدن همین یک طبقه کافیه تا به زیبایی اثر و قدرت تفکر گذشتگان برسیم😊🙏🏻.

شهرزیرزمینی - شهرزیرزمینی نوش‌آباد - نوش آباد - بزرگترین شهر زیرزمینی ایران - قلعه اویی - قلعه خشتی نوش آباد

از کندن سه طبقه در زیر زمین، خاک خیلی زیادی جمع می‌شه، اگر دشمن این خاک رو می‌دید متوجه وجود شهر زیرزمینی می‌شد، با این حجم خاک، ابتدا یک دیوار به قطر ۴-۶ متر دور تا دور شهر ساختن و بعد که دیدن باز هم خاک اضافه اومده، قلعه ای با دیوار های به قطر ۴-۶ متری ساختن. اسب و شتر به راحتی روی این دیوارهای قطور حرکت می‌کردن!

قلعه‌ی نوش آباد ۹ برج دیده بانی داره و امروزه به عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری شناخته می‌شه.

.

.

.

امیدوارم به اندازه‌ی کافی از جذابیت‌های این اثر گفته باشم و به زودی بازدید از شهر زیرزمینی نوش‌آباد رو توی لیستتون قرار بدین ☺️.

نظرات

علیرضا بابائی :

واقعا عالی بود خسته نباشید

:

ممنون که زیبایی‌های کشورمون را معرفی می‌کنید


تبلیغات