روح رنگ قسمت اول: رنگ های اصلی

امروزه با آشفتگی‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنیم که موجب خستگی و درگیر شدن در باتلاق یأس می‌شود و هیچ کدام از ما نمی‌دانیم چرا؟ یا چگونه این اتفاق رخ می‌دهد؟ یا اصلا می‌شود از آن رهایی یافت؟ در این بخش می‌خواهیم با هویت و روانشناسی رنگ‌ها زندگی را از حالت روزمرگی خارج کنیم.

98/02/11

2
0
( % 0 ) 0
222


در بخش اول بیشتر با خود رنگ آشنا می‌شویم اندکی درمورد رنگ‌های درجه اول می‌شنویم.

عدم برابری شدت نور دریافتی در سه نوع سلول دریافت کننده نور رنگی؛ قرمز، سبز و آبی در چشم، باعث بوجود آمدن مفهوم رنگ در مغز می‌شود.  

رنگ‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و این دسته‌ها با هم در ارتباط هستند . تمام رنگ‌ها در چرخه قرار دارند .

چرخه رنگ از سه بخش ساخته شده است:

۱. رنگ‌های اصلی (درجه اول)

۲. رنگ‌های درجه دو

۳. رنگ‌های درجه سه

دسته اول رنگ‌های درجه اول به رنگ‌های زیر تقسیم بندی می‌شود:

۱. آبی

۲. قرمز

۳. زرد

Image title

در این بخش می‌خواهیم با مفهوم رنگ‌ها آشنایی پیدا کنیم از همین رو رنگ‌ها را از نظر هویتی بررسی می‌کنیم :

در روانشناسی رنگ، مطالعه رنگ‌ها به عنوان تعیین کننده رفتار انسان است. رنگ بر روی تصورات تاثیر می‌گذارد که واضح نیستند، مانند طعم غذا. رنگ‌ها همچنین می‌توانند اثربخشی محلات را افزایش دهند. در واقع رنگ می‌تواند یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد؛ با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که این اثرات بین افراد متفاوت است. عواملي مانند جنسيت، سن و فرهنگ مي توانند بر فردي که رنگ را درک مي‌کنند، تأثير بگذارند.

رنگ‌های درجه اول به رنگ‌هایی گفته می‌شود که خودشان داری هویت خاص هستند و تمامی رنگ‌های موجود در طبیعت از این رنگ‌ها نشأت می‌گیرد .

هر رنگ دارنده شخصیتی خاص و بیانگر ایده‌ای جالب می‌باشد این جاذبه رنگی در دو حالت خود را نمایان می‌سازد.

  •  در جایگاه و مکان درست

  • در جایگاه مناسب و مکان نامناسب

Image title

شخصیت موجود در هر رنگ غرایض ذاتی و موجود در هر شخص را بیدار می‌کند البته این فقط درمورد افراد صادق نیست در مورد فضا ها نیز همین موضوع صدق می‌کند.

در هر فضا روحی نهفته که وجود دارد که ماهیت فضا را بیان میکند به عنوان مثال اگر فردی رابا چشم بسته وارد فضایی سرد نمور و تاریک ببریم فرد پس از مدتی با حسی که از فضا می‌گیرد می‌تواند حدث بزند که این فضا کجاست. حال تصور کنید که شما مدتی در این مکان حضور داشته باشید سردی و بوی نم و البته تاریکی فضا حال شما را تغییر می‌دهد. روح فضا و رنگ به طور کامل با روح شما در ارتباط هستند.

که در ادامه درباره آن‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم. رنگ‌های اصلی رنگ‌های خالص و کاملی هستند که تنها یک وجه دارند و داری هویتی خاص و بارز شخصیتی خود می‌باشند که معمولا آن ها را با رنگ‌های مکمل‌شان مورد استفاده قرار می‌دهیم.


رنگ‌های مکمل Complementary به جمله رنگ‌هایی گفته می‌شود که تکمیل کننده یکدیگر هستند و با محاسبه ساده می‌توانیم آن‌ها را بشناسیم. عکس زیر یک چرخه رنگ را نشان می‌دهد :

Image title

همان‌طور که در قبل گفته شد رنگ‌های داخل مثلث رنگ‌های درجه اول هستند. هر رنگ در درون مثلث با رنگ روبروی خود در شش ضلعی رنگ‌های مکمل می‌باشند. رنگ‌های مکمل در واقع رنگ‌هایی هستند که به صورت پارادوکس عمل می‌کنند رنگ‌هایی که با هم دارای تضاد هستند ولی در کنار هم روح یکدیگر را کامل می‌کنند . در حالتی می‌توان گفت رنگ‌های مکمل زوج مناسب رنگ‌ها هستند. که با ایجاد توازن ذهنی مغز انسان را از خستگی و یکنواختی دور نگه می‌دارند البته ترکیب و استفاده از رنگ فقط محدود به رنگ‌های مکمل نمی‌باشد ولی بخشی مهم را تحت نظر قرار می‌دهد.

این پویایی موجود در رنگ های مکمل شرایط رهایی ذهنی برای انسان ایجاد می‌کند البته باید توجه داشت این رنگ‌ها در کنار هم خاص و برتر هستند اما اگر همین رنگ‌ها با هم ترکیب شوند خودشان پویایی و احساس را از بین می‌برند و رنگی خنثی را به عمل می آورند. ترکیب تمامی رنگ‌های مکمل خاکستری می‌باشد و اگه نتیجه غیر از این باشد یعنی رنگ‌ها از قبل دارای ناخالصی بوده‌اند و رنگ کامل و دقیق ایجاد نشده است.

روانشناسی رنگ‌های اصلی ویژگی‌های مثبت:

رنگ آبی: امروزه رنگ آبی جزو دوست داشتنی‌ترین رنگ‌ها در چرخه رنگ معرفی می‌شود طبق آمار اکثر افراد در رده ی اول رنگ آبی را مورد علاقه بیان می‌کنند. رنگ آبی معمولا به صورت خالص در طبیعت به چشم نمی‌خورد.

Image title

از ویژگی‌های رنگ آبی می‌توان به: ثبات، طبیعی بودن، آرامش، نرمی، داشتن عمق، خردمندی، هوش، دارای صلاحیت، کیفیت بالا، مردانه، دارای شخصیت حقوقی و ... اشاره کرد.

Image title

رنگ زرد : این رنگ در اصل اوج درخشندگی می‌باشد رنگی درخشان که بزرگترین منشأ آن خورشید می‌باشد.

از ویژگی های بارز آن میتوان به: صلاحیت، شادی، لذت، بی سابقه، عقل، انرژی اشاره کرد.

Image title

رنگ قرمز : امروزه از قرمز برای برندهای مواد غذایی و ترکیب میز غذاخوری بیشتر استفاده می شود شاید شما هم دیده باشید که در برخی از رستوران‌ها از رنگ قرمز به شدت استفاده می‌شود که التبه این به این دلیل است که قرمز رنگی به شدت اشتهاآور می‌باشد.

از ویژگی‌های آن می‌توان به موارد روبه‌رو اشاره کرد: انرژی، قدرت، استحکام، نیرو، توان، تصمیم گیری، میل، خواست، طلب، عشق، هیجان

در مورد موارد تخریب‌گری و توضیحات بیشتر درمورد این رنگ‌ها در قسمت‌های دیگر صحبت می‌کنیم.
برچسب ها :نظرات


تبلیغات