در پنج روز، یک خانه تمیز برای تعطیلات داشته باشید.

هدف نهایی این مقاله آماده شدن برای پذیرایی از میهمانان سال جدید است که نکات بسیار خوبی برای نظافت‌های ویژه و آماده شدن در ۵ روز را بیان می‌کند.

1398/12/20

Houzz فارسی

در این صفحه منابعی از وب سایت رسمی...

2
0
( % 100 ) 2
266

از این راهکارها پیروی کنید تا قبل از شروع جشن‌ها و رسیدن خانواده و دوستان‌تان، خانه‌ی خود را تمیز کنید. هر روزی که به تعطیلات نزدیک و نزدیک‌تر شویم و اگر میزبانی یک دورهمی را در خانه‌ی خود به عهده دارید، احتمالا تحت فشار هستید تا یک میهمانی بی‌نقص برگزار کنید. بدون تردید تمیز کردن خانه در فهرست اقدامات شما قرار دارد.


هرچند که احتمالا به این کار هیچ علاقه‌ای ندارید اما می‌دانید که این کار باید حتما انجام شود. به همین دلیل است که ما با مایکل سیلوا نش – متخصص نظافت و نایب رئیس شرکت نظافتی مولتی مید در آرکانسس - گفتگو کردیم تا به یک راهکار دقیق و جامع در نظافت کامل خانه دست پیدا کنیم تا این گونه به شما در آماده کردن خانه‌ی خود برای تعطیلات سال نو کمک کنیم.


او زمان مناسب برای شروع نظافت، لوازم و تجهیزات مورد نیاز، اتاق‌هایی که یک هفته قبل از تعطیلات باید نظافت شوند و راهکارهای مورد علاقه‌ی خود را برای روز سال نو با شما به اشتراک می‌گذارد. شمارش معکوس برای شروع نظافت را شروع کنید.


قبل از نظافت برنامه ریزی کنید.


یک خانم در حال نظافت پذیرایی

لازم نیست نظافت را خیلی زود شروع کنید چون که همه چیز خیلی سریع کثیف می‌شوند و اگر بچه‌ی کوچک دارید، نظافت در این زمان، مثل مسواک زدن همزمان با غذا خوردن است. پس به جای هدر دادن دستکش‌ها و اسپری تمیز کننده، فهرست کارهای‌تان را دوباره مرور کنید. هرزمان که روز مهمانی‌تان را تعیین کردید، بهتر می‌توانید زمان دقیق نظافت‌تان را مشخص کنید.


*تاریخ دقیق مهمانی تان را مشخص کنید. 

اگر از قبل تاریخ را مشخص نکرده‌اید و مهمان‌های‌تان را نیز انتخاب نکردید. اکنون زمان شلوغی از سال است پس هر کسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد پس بهتر است تا جایی که می‌توانید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید.


*مایحتاج مهمانی را از قبل فراهم کنید. 

اگر میز و صندلی اضافه‌ای نیاز دارید، همین الان با فروشنده تماس بگیرید تا مطمئن شوید برای روز مهمانی کم و کسر نداشته باشید. اگر مهمانان‌تان با لباس زمستانی وارد می‌شوند، اجاره‌ی یک جالباسی را مد نظر داشته باشید. این کار به شما در تمیز نگه‌داشتن خانه‌ی خود در طول ایام سال نو کمک فراوانی می‌کند.


*نیروی کمکی استخدام کنید.

اگر قصد دارید در مهمانی‌تان با خوراکی‌های متنوع از مهمانان‌تان پذیرایی کنید، استخدام یک سالن کار ایده‌ی هوشمندانه‌ای است. این گونه وقت شما به عنوان میزبان آزاد می‌شود و میهمانان‌تان از میزبانی شما قدردانی خواهند کرد. خیال سالن کار هم باید از ظروف کافی و وسایل پذیرایی راحت باشد.


*کمک بخواهید.

اگر دوستان صمیمی‌تان را به میهمانی دعوت کرده‌اید، ببینید آیا می‌توانند به شما کمکی کنند یا خیر. اگر پیشنهاد کمک کردند حتما قبول کنید! می‌توانید از همین الان در برپایی میهمانی، خوشامد گویی به میهمانان و نظافت بعد از میهمانی از آنها کمک بگیرید.


*موسیقی پخش کنید.

با پخش فهرستی از موسیقی‌های متنوع، حال و هوای میهمانی را تغییر دهید. می‌توانید روی تلفن همراه‌تان موسیقی‌های موردعلاقه‌تان را داشته باشید یا از سایت‌های جستجوی موسیقی کمک بگیرید. 

سیلوا نش می‌گوید اگر ناراحت هستید، کج خلقی نکنید، چون شما تنها نیستید. شرکت‌های خدمات نظافتی آماده‌ی دریافت تماس‌های شما در هر زمان هستند و می‌توانند به شما کمک کنند. او می‌گوید همیشه بهتر است از قبل وقت خود را رزرو کنید اما بعضی وقت‌ها دیگران وقت خود را کنسل می‌کنند و این گونه وقت برای شما آزاد می‌شود.


مایحتاج میهمانی را بخرید. 


لوازم نظافت و مواد شوینده

می‌توانید همین الان شروع به خریداری لوازم میهمانی کنید. بهتر است لوازم مخصوص: مهمانی، نظافت (قبل و بعد از میهمانی) و مهمانان شبانه‌تان را مد نظر داشته باشید.


بهترین لوازم برای خرید:

همیشه بهتر است دستمال توالت به مقدار زیاد داشته باشید تا کم. 

سطل زباله 

لوازم نظافت 

 دستمال حوله‌ای 

کیسه‌های پلاستیکی قابل بازیافت برای باقی‌مانده ی غذا 

اسپری‌های شوینده 

اقلام ضروری سرویس بهداشتی (مثل خمیر دندان و صابون) برای مواقعی که میهمانان‌تان همه چیز را فراموش کرده‌اند.


در پنج روز پنج نقطه از خانه را نظافت کنید. 


درب ورودی و رخت آویز

همانطور که سیلوا نش گفته بود، نیازی نیست نظافت را خیلی زود آغاز کنید. به جای آن، تا هفته‌ی برگزاری مهمانی صبر کنید سپس از این دستورالعمل روزانه پیروی کنید تا تمرکزتان حفظ شود. قبل از آن که شروع کنید، وظایف تک تک اعضای خانواده را فهرست کنید و سپس در هرروز وظایف‌شان را به آن‌ها یادآوری کنید.


روز اول 

از ورودی خانه، راهروها، پیشخوان و کمد‌های مرکزی شروع کنید. 

اولویت با این کارهاست که عبارتند از: خانه را تمیز کنید و هر وسیله‌ی اضافی و خرت و پرت را مرتب کنید. بهتر است که ورودی خانه روشن باشد و فضای کافی برای مهمانان‌تان فراهم باشد. درب‌ها، پنجره‌ها، لوازم روشنایی و دستگیره‌های درب‌ها را بشویید. جارو بکشید و اگر نیازی بود تی بکشید.


راهرو و راه پله

روز دوم 

1) توجه‌تان را به اتاق خواب‌ها، پذیرایی و راه پله‌ها معطوف کنید. 

2) بالا و پایین سقف، لوازم روشنایی، درزها و تمام قسمت‌هایی که معمولا نادیده گرفته می‌شوند را گردگیری کنید. 

۳) همیشه قبل از جاروبرقی کشیدن، کف را گردگیری کنید. 

۴) درب‌های ورودی، مبلمان و هر نقطه‌ی دیگر را تمیز کنید. کف اتاق را جاروبرقی بکشید، مخصوصا زیر تخت و درزها. ملحفه و حوله‌ی تمیز در اتاق میهمان قرار دهید.


اتاق خواب با یک تخت دو نفره با رنگ قالب طلایی

راهکارهای نظافت اتاق خواب: 

تشک: از لوله‌ی جاروبرقی و دیگر متعلقاتش برای تمیز کردن بالا و کناره‌های تشک و گردگیری وسط تشک و چهارچوب تخت استفاده کنید. اکنون زمان مناسبی برای چرخاندن تشک است، البته اگر نیاز باشد.

کارهای مناسب کودکان: اتاق خواب بهترین مکان برای مشارکت دادن اعضای خانواده در فرآیند نظافت است. احتمالا کودک شما نمی‌تواند لوستر سقف را گردگیری کند، پس بهتر است از او در جمع کردن لباس‌ها و اسباب بازی‌های خودش کمک بگیرید.


حمام و حوله‌های تمیز

روز سوم 

سرویس بهداشتی مهمانان‌تان را نظافت کنید. سیلوا نش خوب می‌داند که معمولا هیچکس نظافت این نقطه را دوست ندارد بنابراین این راه‌ها را برای بالا بردن تاثیر کارهای‌تان پیشنهاد می‌کند. 

۱) تمام پادری‌ها و حوله‌ها را برداشته و بشویید. 

۲) لوازم روشنایی و درزها را گردگیری کنید. 

۳) توالت، وان، دوش و دیگر سطوح سرویس بهداشتی را ضدعفونی کنید. 

۴) درب‌های ورودی و کابینت‌ها را شستشو دهید. 

۵) آینه را تمیز کنید. او یک محلول حاوی یک چهارم فنجان سرکه، یک و نیم قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب را پیشنهاد می‌کند. این محلول را روی یک دستمال حوله‌ای بریزید و آینه را تمیز کنید.

۶) پرده جدا کننده دوش را تعویض کنید.

۷) از جاروبرقی یا طی استفاده کنید تا فورا هر مو یا آشغالی را از گوشه دیوار جمع کنید.

۸) حوله‌ها و پادری‌هایی که شستید را مجددا بازگردانید.


سرویس بهداشتی سفید رنگ

راهکارهای نظافت سرویس بهداشتی:

لکه های سخت: برای لکه‌های سخت، یک بطری اسپری را با مقادیر برابر سرکه و آب داغ پر کنید. این محلول را روی دوش حمام و دیواره و پایه‌های وان حمام اسپری کنید و زمانی که مشغول انجام کارهای دیگر هستید اجازه دهید این محلول روی سطوح باقی بماند. اگر نقاط لکه دار زیادی دارید، می‌توانید یک دستمال حوله‌ای را با این محلول نم دار کرده و روی لکه قرار دهید.

توالت: دو عدد خمیر دندان را روی توالت بریزید و بگذارید کف کند تا لکه‌ها به خوبی پاک شوند. اگر کودک خردسال دارید، شاید آن‌ها دوست داشته باشند این کار را انجام دهند. سیلوا نش می‌گوید شرکت دادن دیگران در این کارها، نظافت خانه را برای همه آسان‌تر می‌کند.


اتاق نشیمن قرمز رنگ

روز چهارم 

اکنون زمان مرتب‌کردن فضاهای خانه است، مثل اتاق پذیرایی و اتاق ناهارخوری. 

۱) اتاق‌ها را مرتب کنید تا فضای بیشتری در اختیار مهمانان‌تان قرار گیرد. 

۲) بالا و پایین سقف، لوازم روشنایی و هواکش‌ها را گردگیری کنید. 

۳) درب‌های ورودی، طاقچه‌ها، مبلمان و کابینت‌ها را تمیز کنید. 

۴) کف خانه، مبلمان، کنج دیوارها و زیر مبلمان را جاروبرقی بکشید‌.

۵) هر سطحی را با یک ملحفه‌ی خشک بپوشانید. این کار از ورود هر چسبندگی و گرد و خاک جلوگیری می‌کند. 


آشپزخانه و میز ناهارخوری چیده شده

سیلوا نش می‌گوید برای تمیز نگه‌داشتن این قسمت‌ها برای یک یا دو روز بعد، به خوبی دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. یا می‌توانید هیچ محدودیتی برای این نقاط در نظر نگیرید یا می‌توانید به دستورالعمل‌ها توجه کنید، مثلا هیچ غذا یا کفشی روی زمین نباشد.


آشپزخانه و جزیره سفید و طوسی رنگ

روز پنجم 

حالا نوبت آشپزخانه است. سیلوا نش می‌گوید: اینجا مرکز اصلی انجام کارها است. و این یعنی که تقریبا غیرممکن است که بتوان برای مدت طولانی این فضا را تمیز نگه داشت. به همین دلیل است که بهتر است نظافت آن را برای روز آخر بگذارید. 

۱) درزها، لوازم روشنایی و سقف را گردگیری کنید. 

۲) تمام لوازم آشپزخانه را تمیز کنید که شامل اجاق گاز، مایکروویو و یخچال می‌شود. 

۳) زباله خردکن (ظرفی که زیر سینک قرا می‌گیرد) را تمیز کنید. 

او پیشنهاد می‌کند یک تا دو عدد لیمو را برش داده و روی سرتاسر سطح آن بکشید. همچنین صافی متصل به سینک خود را شستشو دهید. این صافی باقیمانده‌ی غذاها را جمع می‌کند و می‌تواند منبع اصلی بوهای ناخوشایند باشد. 

۴) آب چکان، سینک و کابینت‌ها را شستشو دهید. 

۵) سطل زباله را تمیز کنید. این کار را با خارج کردن سطل انجام دهید و مقداری مایع ظرفشویی را درون اسپری ریخته و روی سطل زباله اسپری کنید. او می‌گوید: بگذارید همه‌ی کارها را ابزارها انجام دهند. 

۶) کف آشپزخانه را تی و جارو برقی بکشید.آشپزخانه و جزیره آماده شده برای غذا خوردن

راهکارهای نظافت آشپزخانه: 

یخچال: بعد از تمیز کردن یخچال، قفسه‌ها را با لایه‌ی محافظ بپوشانید. سپس بعد از مهمانی می‌توانید فقط همان لایه‌ها را بردارید و دیگر نیازی به نظافت نیست. 

مایکروویو: یک ظرف پر از سرکه‌ی رقیق را در مایکروویو قراردهید. برای دو تا سه دقیقه با گرمای بالا مایکروویو را روشن کنید. این کار هر لکه و چربی چسبیده به مایکروویو را نابود می‌کند. 

ظروف نقره‌ای: بدون زحمت زیاد لکه‌ها را از روی ظروف نقره‌ای پاک کنید. کف ظرف را با ورقه‌ی آلومینیومی بپوشانید. سپس یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و دو فنجان آب را مخلوط کنید. این محلول را درون ظرف مورد نظر بریزید. ظرف را روی یک ماهیتابه یا قابلمه بگذارید. آن را درون فر با درجه ی حرارت ۱۵۰ درجه‌ی فارنهایت قرار دهید. ظرف را هر پنج دقیقه چک کنید تا زمانی که لکه‌ها از بین بروند. چون که خیلی داغ هستند برای برداشتن آنها از فر حتما از انبر استفاده کنید. 


کمد رخت‌آویز

حرفه‌ای میزبانی کنید:

حالا که برای میهمانی برنامه‌ریزی‌های‌تان را کرده‌اید و خانه را تمیز کرده‌اید، اکنون زمان دعوت از دوستان و خانواده‌تان فرارسیده است. اینجا چندین ترفند برای روز مهمانی وجود دارد تا مهمانی شما به آسانی برگزار شود. 

* سطل‌های بازیافت و زباله را حدالامکان جلوی دید قرار دهید چون این کار به مهمانان‌تان کمک می‌کند تا نظافت را رعایت کنند و در زمان شما صرفه جویی شود. 

* اگر سرتان خلوت بود پیشنهاد می‌کنم از قبل فنجان‌ها و بشقاب‌های خالی را سرجای خود قرار دهید چون دقیقا می‌دانید مهمانان‌تان کجا می‌نشینند و این گونه مهمانان‌تان از نحوه‌ی پذیرایی شما قدردانی خواهند کرد. 

* خوش بگذرانید! یادتان نرود این مهمانی شما هم هست، پس حتما از مهمانی لذت ببرید. سیلوا نش می‌گوید اگر میزبان خوشحال نباشد خیلی سخت است که میهمانان احساس خوشحالی کنند. یادتان باشد همه‌ی کارها بدون نقص انجام نخواهد شد و این هیچ اشکالی ندارد. مهم ترین موضوع این است که به همه خوش بگذرد و همه احساس راحتی و خشنودی کنند. 


لکه ایجاد شده حاصل از ریختن نوشیدنی

راه های نظافت: 

لکه: اگر کسی نوشیدنی روی سطحی ریخت، سریع و در عین حال با خونسردی روی آن نقطه نمک بگذارید. این کار از گسترش لکه جلوگیری می‌کند. بعدا می‌توانید بازگردید و با نوشابه‌ی گازدار یا شامپو فرش لکه را از بین ببرید. 

 ظروف: آخر شب، اجازه دهید ظرف‌ها تا صبح خیس بخورند و صبح آن‌ها را بشویید. 

نظافت: از میهمانی لذت ببرید و اکثر کارهای مربوط به نظافت را به روز بعد موکول کنید‌. سیلوا نش می‌گوید بازیافت یا دور ریختن ظروف یکبار مصرف مثل بشقاب و فنجان و دیگر زباله‌ها را انجام دهید و سپس بقیه‌ی کارها را در یک نقطه‌ی معین برای روز بعد بگذارید تا بدانید فردا از کجا کارتان را شروع کنید. 


سفره هفت سین

نوبت شماست: آیا کارهای نظافت خانه‌ی خود برای تعطیلات را شروع کرده‌اید؟ درباره‌ی کارهای‌تان در قسمت نظرات با ما گفتگو کنید.نویسنده: 

Brenna Malmberg

مترجم: مصطفی معصومی‌فر

منبع: 

https://www.houzz.com/magazine/a-clean-home-for-the-holidays-in-5-days-stsetivw-vs~97341706برچسب ها :نظرات


تبلیغات