در بازار بزرگ ایران (ایران‌مال) چه خبر است؟

بازار بزرگ ایران، نقطه عطفی در ساخت مجتمع‌های تجاری چند منظوره، ارتقای تراز مهندسی و فنی کشور بویژه در صنعت ساختمان، ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی کشور، افزایش توان صادراتی و توانمندی شرکت‌های ایرانی در رقابت با رقبای خارجی و زمینه‌ساز توسعه گردشگری کشور است.

1397/02/02

علی حمزه

به امید روزی که در خانه رویاهایمان...

2
0
( % 0 ) 0
446

امروزه یکی از مولفه‌های جوامع توسعه یافته توجه ویژه به صنعت گردشگری است و کشورها برای افزایش سهم خود در این صنعت، برنامه‌ریزی‌های مفصلی انجام می‌دهند. گردشگری به‌درستی، صنعت هزاره سوم نامیده شده است. صنعت گردشگری، یکی از بزرگترین صنایع اقتصادی دنیا به شمار می‌رود. این صنعت پس از صنایع نفت و خودروسازی، به سومین صنعت درآمدزای جهان تبدیل شده و از نظر اقتصادی، سبب ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و افزایش درآمد در کشورهای در حال توسعه است.

سازمان گردشگری جهانی به صنعت گردشگری به عنوان کلید توسعه، رونق و رفاه کشورها اشاره و اعلام کرده است: تعداد مقاصد گردشگری جهانی به‌طور مداوم رو به رشد بوده و با افزایشی که در سرمایه‌گذاری این صنعت انجام شده، تبدیل به پیش برنده اصلی توسعه اجتماعی، اقتصادی، از طریق خلق شغل و تجارت‌های جدید، سودهای صادراتی و گسترش زیرساختارها شده است.

Image title

امروز خیل انبوهی از جهان‌گردان در سراسر جهان، به مراکز بزرگ خرید به عنوان یک پدیده وسوسه‌انگیز گردشگری می‌نگرند. خرید از مجتمع‌های چند منظوره پر آوازه جهانی گاهی تنها انگیزه برخی از این گردشگران و جهان‌گردان است و دستاوردهای بسیاری در صنعت درآمدزای گردشگری در پی دارد.

بازار بزرگ ایران در پاسخی درست به این خواسته‌ها ایجاد شده است تا با حضور گردشگران داخلی و خارجی ضمن ممانعت از خروج ارز از کشور، ارزآوری و اشتغال‌زایی در کنار صنعت گردشگری رنگ و بویی دیگر گیرد. بازار بزرگ ایران با افتخار پذیرای گردشگران در سراسر جهان و برگزاری رویدادهای جهانی در این قطعه از آب‌و خاک ما، آرزوی هر هنرمند، ورزشکار و صاحب ایده و اندیشه داخلی و خارجی خاهد بود.

Image title

در ساخت این بازار بزرگ سعی شده است تا با قرار دادن تمام امکاناتی که باعث رفاه و امنیت خاطر مسافران و گردشگران می‌شود، محیطی امن همراه با آسایش و امنیت را برای گردشگران فراهم و تمام الگوهای تاریخی کوچک شده تمدن ایرانی – اسلامی با هدف شناخت فرهنگ و تمدن غنی ایران به گردشگران داخلی و خارجی به‌ گونه‌ای در این مجموعه گرد هم آیند.

بازار بزرگ ایران بین دو کلان شهر تهران و کرج، احاطه شده در میان ۳ فرودگاه مهرآباد، پیام و امام خمینی (ره) و در مجاورت >> دریاچه شهدای خلیج فارس << در شمال غربی تهران و در منطقه ۲۲ واقع شده است و به عنوان یک مجتمع چند منظوره تجاری، فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و تفریحی با وسعت و امکانات ویژه و بی‌نظیر فضایی الهام گرفته از طبیعت و فرهنگ مردم ایران را در داخل کشور پدید می‌آورد و تهران را به یک مقصد گردشگری بدل می‌کند.

تمایز بازار بزرگ ایران نسبت به سایر مجتمع‌های مشابه جهان که با توجه به مساحت و کارکرد، اصطلاحا مال نامیده می‌شوند، این است که ۷۰ درصد فضای آن کاربری مشاعات، تفریحی، فرهنگی، گردشگری، دینی، ورزشی، خدماتی، رفاهی و پارکینگ دارد.

Image title

براساس مطالعات اولیه در طراحی این مجموعه پیش‌بینی شده است که نیازهای کالایی، خدماتی، فرهنگی، تفریحی و گردشگری درصد قابل توجهی از ساکنان تهران در هنگام بهره‌برداری برآورده شود. در ارزیابی اولیه پیش‌بینی شده است که روزانه یک درصد از جمعیت ۲۰ میلیون نفری استان‌های تهران و البرز، یعنی حداقل ۲۰۰ هزار نفر از آن بازدید نمایند.

بنای بازار بزرگ ایران، نقطه عطفی در ساخت مجتمع‌های تجاری چند منظوره، ارتقای تراز مهندسی و فنی کشور بویژه در صنعت ساختمان، ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی کشور، افزایش توان صادراتی و توانمندی شرکت‌های ایرانی در رقابت با رقبای خارجی و زمینه‌ساز توسعه گردشگری کشور است.

Image title

مجموعه ورزشی:

مجموعه ورزشی بازار بزرگ ایران با هدف ایجاد آسایش جسمی و ذهنی، تمرکز بر آرامش روانی، رشد مهارت‌های حرکتی و آموزش صحیح تمرینات ورزشی در محیطی متفاوت و با استفاده از فن‌آوری روز دنیا ایجاد شده است. این مجموعه شامل امکانات مختلفی برای اجرای ورزش‌ها و بازی‌های گوناگون، گذراندن اوقات فراغت، لذت بردن از بازی‌های تماشایی برای نسل جوان و خانواده‌های ایرانی و برگزاری رویدادهای ورزشی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. امکانات این مجموعه شامل پیست یخ، استادیوم چند منظوره، سالن‌های اسکواش، جاده تندرستی، بولینگ، مجموعه استخر و اسپا، مرکز آمادگی جسمانی و سلامت و کلینیک پزشکی ورزشی است.

Image title

بازار سنتی:

بازار سنتی بازار بزرگ ایران با رسالت احیای هویت ملی و مذهبی و فرهنگ ایرانی – اسلامی احداث شده است. بازار سنتی با الهام از بازارهای تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین، کاشان، قم و ... با هدف احیای سنن، آداب و رسوم اقوام و فرهنگ ملی – مذهبی، مرکزی برای تعاملات اجتماعی و بازشناخت آنها به مراجعان است. مکانی که ضمن اتصال قوی و منطقی با کل مجموعه مدرن بازار بزرگ ایران، محلی متفاوت، اصیل، تاثیر‌گذار و منعطف در جهت عملکردهای فرهنگی – اجتماعی است.

Image title

این مجموعه فاخر ضمن نمایش گوشه‌ای از عماری ایرانی – اسلامی سده‌های قبلی، بستری برای نمایش و همچنین فروش صنایع دستی، سوغات و محصولات نقاط مختلف ایران خواهد بود. علاوه‌بر عرضه کالاها و محصولات در این بازار، هنر – صنعت ایرانی نیز در این فضا عرضه خواهد شد.

Image title

هتل بازار بزرگ ایران:

امروزه هتل‌ها و مراکز اقامتی  نقش بسیار زیادی در جذب گردشگر داخلی و بویژه گردشگر خارجی دارد. بزرگترین تفاوت بازار بزرگ ایران با سایر مال‌ها در وجود هتلی پنج ستاره است که آن را از سایرین متمایز کرده است و با آخرین استادنداردهای جهانی، نیروی آموزش دیده برای همراهی با گردشگران و سیستم حمل‌ونقل مناسب و درخور، گامی برای تکریم و تجلی بهتر میهمان نوازی ایرانیان است.

Image title

Image title

Image title

دسترسی مستقیم هتل به یکی از بزرگترین مجتمع‌های تجاری جهان، استفاده از آخرین فنون طراحی و تکنولوژی ساخت، نورگیر مرکزی با نورگیری از سه جهت شرق، غرب و سقف هتل، رستوران‌های متعدد مربوط به کشورهای مختلف، مشرف بودن از شرق به دریاچه خلیج فارس و غرب آن به بام سبز و آبنمای بازار بزرگ ایران و نمایشگاه آثار هنری کاملا تخصصی با سالن حراج بین‌المللی، از جمله وجوه متمایز کننده هتل بازار بزرگ ایران از سایر هتل‌هاست که با وجود این امکانات کم‌نظیر به راحتی می‌تواند پاسخگوی گردشگران داخلی و خارجی باشد.

Image title

Image title

Image title

Image title

شربت خانه:

در ضلع جنوبی شرقی بازار بزرگ ایران، فضایی به شربت‌خانه اختصاص داده شده است که با الگوبرداری از کاشی‌کاری‌های معماری ایرانی-اسلامی، درصدد فراهم نمودن فضایی آرام برای بازدیدکنندگان و گردشگران است.

Image title

Image title

Image title

تالار آینه جهان‌نما:

یکی از شاخص‌ترین بخش‌های بازار سنتی تالار آینه جهان‌نما است که با الگوبرداری از تالار آینه مجلس شورای اسلامی (یکی از نفیس‌ترین نمونه‌های تاریخی موجود از این نوع فضاهای نفیس) طراحی و اجرا شده است و از طریق یک ارسی پنج‌دری و دو درب طرفین ارسی به راسته اصلی راه می‌یابد. این تالار که به میزبانی از میهمانان ویژه اختصاص دارد، بیش از ۳۸ میلیون قطعه آیینه در خود جای‌داده است.

Image title

Image title

مجموعه سینمایی بازار بزرگ ایران:

بازار بزرگ ایران با نگاهی کلان به مسائل فرهنگی کشور، مجموعه‌ای سینمایی را در ضلع غربی خود تعبیه کرده که دارای ۱۲ سالن سینما با امکانات ویژه است. این پردیس سینمایی با ظرفیت بیش از ۱۸۰۰ صندلی و تجهیزات مدرن، به دنبال ایجاد فرهنگی جدید در توجه به خانواده‌های ایرانی به مقوله سینماست. این مجموعه رفاهی تحولی شگرف در برگزاری جشنواره‌های داخلی و خارجی در کشور ایجاد می‌نماید، این ظرفیت هنری می‌تواند راه‌گشای سینماگران و هنرمندان متعهد و متخصص داخلی و بین‌المللی برای نمایش آثارشان و نیز نقطه عطفی در رونق و توسعه هنر و صنعت سینمایی ایران باشد.

Image title

Image title

کتابخانه جندی‌شاپور:

کتابخانه جندی‌شاپور قلب فرهنگی بازار بزرگ ایران است. این مجموعه که ترکیبی از معماری کلاسیک لروپایی و معماری ایرانی است، با استفاده از تزئینات نفیس چوبی و سردیس مشاهیر، تصویری از یک کتابخانه بزرگ و مجلل را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

Image title

Image title

اغلب مجتمع‌های تجاری چند منظوره در دنیا مکانی را برای فروش کتاب اختصاص داده‌اند، اما نکته حائز امنیت این است که بازار بزرگ ایران تنها مجتمع تجاری چند منظوره در دنیاست که دارای کتابخانه اختصاصی است که با دغدغه‌ای فرهنگی – اجتماعی به دنبال ایجاد محیطی مطلوب برای دوست‌داران و علاقه‌مندان به کتاب بوده است، دغدغه‌ای که بیشتر اعتلای فرهنگ این آ‌ب‌وخاک را جستجو می‌کند.

Image title

Image title

مسجد جامع و نمازخانه:

نگین انگشتری بازار بزرگ ایران، مسجد جامع محمد رسول الله (ص) است. این مسجد شکوهمند با تزئینات خاص همراه با معماری ایرانی – اسلامی که در بعضی از نمادها و مولفه‌ها از مسجد النبی الهام گرفته است. به منظور ترویج فرهنگ نماز در میان بازدیدکنندگان، ۴۰ نمازخانه نیز در ابعاد و طراحی‌های متفاوت در نقاط مختلف این مجموعه احداث شده‌اند تا امکان دسترسی سریع تمامی مراجعان برای انجام عبادات و ادای فریضه فراهم شود.

Image title

Image title

Image title

باغ دیدار:

باغ دیدار، فضایی مدرن در دل جاذبه‌های سنتی بازار بزرگ ایران است تا ضمن ایجاد مکانی زیبا و متفاوت برای مراجعه‌کنندگان، فضایی توام با گفنگو و تبادل آزاد را در محیطی آرام فراهم کند.

Image title

Image title

مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران:

بازار بزرگ ایران با احداث مرکز نمایشگاهی، رسالت خود را در معرفی بهینه کالاها و خدمات انجام می‌دهد و از این مرکز به عنوان پایگاهی برای نمایش توانمندی‌های داخلی و سامانه‌ای طادراتی یاد می‌شود. هدف اصلی این مجموعه برگزاری کیفی انواع رویدادهای محصول محور (با تمرکز بر تولیدات ایرانی)، شرکت محور، کشور محور و رویدادهای هنری (صنایع دستی) متناسب با استانداردها، دانش و فناوری‌های نوین جهانی برای مخاطبان عام و خاص است. این مرکز باتوجه به فضا و امکانات ویژه و متمایز، مکانی مناسب برای برگزاری انواع نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی است و با در نظر گرفتن بخش‌های مختلفی مانند کارگاه‌های تخصصی، خدماتی و رستوران، تمام نیازهای مراجعان را تامین می‌کند.

Image title

Image title

باغ ماهان:

باغ ماهان با الهام از باغ شازده ماهان کرمان، به باز طراحی و تعریف دوباره الگوی باغ ایرانی در بزرگترین مجتمع تجاری کشور پرداخته و به صورت باغ تخت با پنج سطح (پلکانی) و آبریزها و آبنماهای خود یادآور شکوه باغ‌های زیبای ایرانی – اسلامی است. ویژگی‌های بسیاری  از جمله ارتفاع، مساحت و طبقاتی بودن آن که همانند الگوی اصل خود، یاداور طبقات فردوس برین است، همگی منجر به تمایز آن نسبت به سایر فضاهای مشابه احتمالی می‌شود. هدف باغ ماهان، احیای باغ‌های باستانی ایرانی و اسلامی و شناساندن آنها به مراجعان است. نمادی اصیل، فاخر و جذاب برای مخاطبان مجموعه که کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و زیبایی شناختی فراوانی به همراه دارد. وجود ۴ رستوران بین‌المللی در مسیر باغ و در نیم‌طبقه آن امکان استراحت و استفاده مناسب‌تر از باغ را فراهم می‌نماید.

تالار اشراق:

تالار اشراق (برگرفته از مکتب فلسفی شیخ‌اشراق، شیخ شهاب‌الدین سهروردی)، سازه‌ای بی‌نظیر برای فروشگاه‌های خاص است و با درخشش طلایی، جلوه‌ای  ویژه و چشم‌نواز به طراحی داخلی بازار بزرگ ایران می‌بخشد. در فضای میان کریستال‌های طراحی شده در این تالار، فضای تجاری برای ارائه کالاهای خاص وجود دارد و کافه‌ها و چایخانه‌های اطراف این ایوان ضمن فراهم آوردن لحظاتی ناب در این فضای دل‌پذیر، خرید را برای مشتریان، به یاد ماندنی و خوشایند می‌نماید.

تالار الماس:

تالار الماس یکی از نقاط خاص و استثنایی در بازار بزرگ ایران است. این بخش به عنوان اولین و بزرگترین مرکز نمایش جدیدترین لباس‌های ایرانی – اسلامی از میدان‌های اصلی این بازار بزرگ است که از تمامی طبقات مشاهده می‌شود. باتوجه به نقش تکاملی تالار الماس برای ایوان بلور، تلفیق و ترکیب این دو مجموعه، نمایشی از یک سازه فاخر و یگانه ارائه می‌دهد.

نمایشگاه خودرو:

نمایشگاه خودرو بازار بزرگ ایران، یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز نمایشگاهی – تخصصی خودرو با امکانات خاص و ویژه و برای ارائه خدمات و توضیح و اطلاع‌رسانی به بازدیدکنندگان، مشتریان و فروشندگان خودرو در آن مکان است. نمایش آخرین محصولات، خودروهای کلاسیک و رویدادهای متنوع این صنعت در ایران و جهان از کاربری‌های این نمایشگاه با سازه منحصر به فرد است.

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

باغ رستوران ملل:

باغ رستوران ملل با طراحی و معماری بین‌المللی، مدرن و ایرانی و با تهیه غذاهای متنوع سعی در جلب رضایت بازیدکنندگان خود دارد. 


نوبت شما: تجربیات خود از بازدید مجموعه بازار بزرگ ایران را در نظرات برای ما و دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.


منبع: سایت رسمی بازار بزرگ ایران


برچسب ها :نظرات


تبلیغات