خانه | آشپزخانه | طراحی

5 نکته مهم در دکوراسیون برای افرادی که فرزند کوچک دارند

بیایید با این موضوع مواجهه شویم که کودکان توانایی ویران کردن خانه را دارند. این توصیه ها را جدی بگیرید که تا هنگام بزرگ شدن آنها از دردسر مصون بمانید

97/08/26

علی حمزه

علی حمزه

2
0
( % 0 ) 0
116

 بیایید با این موضوع مواجهه شویم که کودکان توانایی ویران کردن خانه را دارند. این توصیه ها را جدی بگیرید که تا هنگام بزرگ شدن آنها از دردسر مصون بمانید.


   اگر شما به دنبال دکوراسیونی مورد پسند کودکان در خانه خود هستید، تصور کنید که یک هالک بسیار عصبانی دستش را روی قسمتی از دکوراسیون مدنظر شما قرار داده است. چگونه مانع میشوید؟ اگر از دست رفتن آن قطعه قرار است مقدار زیادی بر روحیه شما و جیب شما تاثیر بگذارد، پس بهتر است یک قطعه ارزان تر و دارای اهمیت احساسی کمتر را جایگزین قرار دهید.


   بعد از زندگی کردن با دو کودک برای صدها سال ( کودکان من 4 و 6 ساله هستند ولی وقتی صحبت از سن کودکان میشود باید سن آنها را در 10 ضرب کرد.) و بعد از اینکه به تازگی به آپارتمان جدیدی نقل مکان کرده و مبلمان جدید خریده ام؛ توجه ام به این جلب شد که بعضی از تصمیمات سابق من درباره دکوراسیون خانه استباه بوده است. نمیتوانم بگویم که درحال حاضر تمام مشکلات حل شده است اما میتوانم بگویم که با این دکوراسیون مورد پسند کودکان بسیاری از دردسر ها حل شده است.


دکوراسیون داخلی + اتاق نشیمن + پذیرایی + تابلو + میز + گلدان + پارکت+فرش+لوستر


   از قالیچه های سفید و رنگ روشن خودداری کنید.


   فکر میکنید که چرا هتل ها و کازینو ها همواره از فرش های چند رنگ و خیره کننده استفاده میکنند؟ برای این است که از گرد و خاک ناشی از عبور و مرور زیاد، لکه و چیز هایی که روی آنها ریخته شده است را پنهان کنند. از همین سرنخ برای خانه خود استفاده کنید و رنگ های تیره تر مثل قرمز یا قهوه ای استفاده کنید. وقتی کودکی نوپا دارید که با بطری نوشابه در خانه تلوتلو میخورد شباهت بسیاری با قماربازی دارد که مقدار زیادی الکل نوشیده است!


نکته: همواره یک مبل راحتی داشته باشید تا لکه ها را بتوانید بپوشانید.


   هرچیز خیلی خوب را در حال حاضر نادیده بگیرید.


   احتمالا این قانون اصلی برای زمانی است که درحال خرید برای خانه ای با کودک کم سن و سال هستید. شما با حجم ویرانی که یک کودک نوپا در مسیر خود میتواند انجام دهد، غافلگیر خواهید شد. هرچیزی که میتواند لک شود، بشکند، لب پر شود،پرتاب شود، تکه تکه شود یا پاره شود به ناچار متحمل این اتفاقات خواهد بود. در بعضی موارد، هرچه قطعه گرانتر باشد، عمر بیشتری خواهد داشت. اما به این اخطار توجه کنید.  یک بار من پسرم را در حالی دیدم که کاملا بی خردانه درحال اره کردن میز ناهارخوری با چاقوی صبحانه بود.اگر آن میز یک میراث خانوادگی بود؛ قطعا بسیار عصبانی شده بودم.


دکوراسیون داخلی + اتاق نشیمن + میز نهارخوری + تابلو


   به قالیچه ها، بالشت ها و تشک هایی که قابل شست و شو در ماشین لباسشویی نیستند، نه بگویید!


   شستن پادری و قالیچه های بزرگ میتواند بسیار سخت باشد. در عوض، به دنبال قالیچه هایی باشید که کوچکتر و ساخته شده از موادی باشند که قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را داشته باشند.  تعدادی قالیچه 2 در 3 فوتی بگیرید و یکی را جلوی سینک آشپزخانه، یکی را جلوی سینک توالت و یکی را بیرون وان حمام بگذارید. هرهفته یا چند وقت یکبار آنها را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید و آنها پس از شسته شدن به خوبی روز اول خواهند بود. همین موضوع برای پتو ها و بالشت ها نیز صادق است. قطعا شما از اینکه چیزی را در ماشین بشویید خوشحال تر و راحت تر خواهید بود تا آن را به صورت حرفه ای یا نقطه شویی کنید.


   اگر نمیتوانید پاکش کنید؛ دوباره تصمیم بگیرید.


   کارهای زیادی بر روی میز ناهار خوری ما اتفاق می افتد. کارهای بیشتری از غذا خوردن، مثل رنگ آمیزی، نقاشی کشیدن، بازی های تخته ای و از این قبیل که شرکت های سازنده آنها، احتمالا  قصدشان از ارایه آنها دادن حمله عصبی به پدر و مادر خانه باشد. سعی کنید موادی را پیدا کنید که به آسانی قابل پاک کردن باشند. قبلا ما در خانه یک میز ناهار خوری چوبی بدون لکه داشتیم. به نظر می آمد؛ جنس آن طوری بود که هر چیزی از قبیل آبرنگ و ماژیک را بخود جذب میکرد. مدتی بعد، آن میز انگار با خالکوبی پوشانده شده بود. به تازگی من یک میز محکم و ارزان قیمت از جنس MDF  خریده ام. این میز به طور غیر قابل باوری راحت پاک و تمیز میشود و حتی من جرات کردم که رنگ سفید آنرا بخرم. قبول دارم که رویه آن بسیار نازک است. اگر چیزی محکم روی آن کشیده شود؛ رویه آن از بین میرود و درون MDF دیده میشود. اما خب از لحاظ قیمت این میز به صرفه است.


   علاوه بر این، نمیتوانم میزان رضایتم را از مبل راحتی چرمی قهواه ای رنگ بیان کنم. هر خطی از ماژیک، لکه ای از ماست، یا لکه ای ناشی از انگشتان کثیف به راحتی با یک پاک کردن سریع از بین میرود. البته، شما باید همواره مراقب پاره شدن و سوارخ شدن آن باشید. اما در تجربه من، استرس لکه ها خیلی بیشتر از پاره و سوراخ شدن است.


دکوراسیون داخلی + اتاق نشیمن + پذیرایی + تابلو + میز + گلدان + پارکت


   از مواد و وسایلی که دارای گوشه ها و شیار های زیاد اند دوری کنید.


   کودکان قطعه های کوچک را همه جا پخش و پلا میکنند. هر گوشه، درز، شکاف و سوراخی در خانه شما با قطعات غذا، مهره های بازی، تکه های لگو، درب ماژیک ها یا هر چیز کوچک دیگری که بتوانید تصور کنید، پر خواهد شد. از این هرج و مرج با عدم استفاده از اثاثیه ای که محل های سخت برای تمیزکاری دارند، جلوگیری کنید. مانند فرش هایی که پرز های بلند دارند یا بافت های بلند دارند.


   چند سال پیش من یک قالیچه ساخته شده از روزنامه بازیافت شده با بافت کتان خریدم. این قالیچه برای من که یک روزنامه نگار هستم دارای ارزش معنوی زیادی است، اما؛ هیچوقت استفاده درستی از آن با داشتن کودک در خانه خود، پیدا نکردم. جاهای زیادی برای افتادن تکه کوچک دارد و تکان دادن و جاروکشیدن آن بیسار سخت است. پس ارزش نگه داشتن در دور و برم را ندارد. پس به صورت رول شده در کمدم جای گرفته است، شاید روزی در آینده از کمد بیرون بیاید و از آن استفاده شود.


نکته: تصور کنید که چیزی که در حال خریدن آن هستید قرار است چگونه در برابر کودکی که روی آن در حال خوردن تنقلات است دوام بیاورد. اگر چیزی که در سرتان آمد ترسناک بود پس صبر کنید تا زمانی که بچه ها بزرگتر و با فهم تر شدند سراغ آن بروید. شاید هم باید منتظر بمانید که آنها به طور کامل از خانه شما بیرون بروند.


نوبت شما: شما در خانه ای که کودک هست، چه دکوراسیونی را توصیه می کنید؟!
برچسب ها :


تبلیغات