خانه | آشپزخانه | طراحی

چگونه یک دفتر کار در خانه داشته باشیم؟

وقتی که به یک محل کار نیاز دارید؛ طرح، مبلمان، تکنولوژی و نورپردازی مناسب را برای انجام کار انتخاب کنید.

97/08/27

علی حمزه

علی حمزه

2
0
( % 0 ) 0
184

   وقتی که به یک محل کار نیاز دارید؛ طرح، مبلمان، تکنولوژی و نورپردازی مناسب را برای انجام کار انتخاب کنید.


اگر دفتر کار خانگی شما محدود به چک کردن ایمیل، پرداخت قبوض و پر کردن فرم هاست؛ یک میز کوچک در گوشه آشپزخانه یا اتاق خواب احتمالا تمام آن چیزی است که به آن نیاز دارید. ولی اگر شما به صورت تمام وقت یا پاره وقت در خانه کار میکنید، یا ساعات زیادی را برروی پروژه ها یا تکالیف درسی میگذارید، نیاز به چیدمان پیچیده تری دارید.


دفترکار خانه - میز - کمد - کمد دیواری - میز - فرش - دکوراسیون

   یک دفتر خانگی با طراحی خوب دارای شرایط  کار راحت، نورپردازی خوب و طرحی که سطوح مناسب و جای کافی برای لوازم تکنولوزی و وسایل مورد نیازتان را دارد، تشکیل شده است. ما به بررسی هرکدام از این موارد خواهیم پرداخت تا به شما کمک کنیم که شروع به فکر کردن راجع به فضای خود کنید؛ و چند نمونه را باهم خواهیم دید. برای مثال این یک طرح ساخته شده از چوب ماریلند و شیشه است که تصویر آنرا میبینید.


دفترکار خانه - میز و صندلی - موکت - تابلو - کمد

محل خود را انتخاب کنید:


   اولین تصمیم شما این خواهد بود که محل کار خود را انتخاب کنید. محل های متداول عبارت اند از: اتاق خواب مجزا، سالن غداخوری، شیروانی یا اتاق حیاط پشتی. به این فکر کنید که آیا در زمان کار میخواهید نزدیک به خانواده باشید یا این که ترجیح میدهید در سکوت و در محلی دور از اتاق کودکان باشید. اگر میخواهید یک ورودی جداگانه برای جلسات کاری، مشتری ها و یا همکار ها داشته باشید اتاقی در حیاط پشتی مساعدتر است.


   هرجایی که برای محل کار خود انتخاب کردید؛ مطمین شوید که دارای دربی باشد تا اوقاتی که نیاز به صحبت خصوصی با تلفن یا کار کردن بدون مزاحمت دارید، در آنجا احساس راحتی کنید.


میز - گلخانه - قفسه - شلف-دفترکار خانه

ارزیابی فضا:


حال به محل انتخاب شده توجه کنید:

- ابعاد آن چقدر است؟ آیا فضای بزرگی است که دارای فضای گسترش مناسبی است؟ یا فضای کوچکی برای طرحی کارآمد و بهینه است؟ آیا دارای امکاناتی است که با توجه به آنها باید طراحی کنید؟

- خروجی های تلفن و پریز و آنتن کجا هستند؟ آیا این خروجی ها وسایل شما را پشتیبانی میکنند؟

- منابع نور طبیعی کدام هستند؟ چه امکانات نوری در حال حاضر در آنجا وجود دارد؟


دفترکار خانه - دکوراسیون - اتاق خاوب - میز و صندلی - رایانه - کمد - فرش فانتزی - پارکت - تابلو

ارزیابی نیاز ها:


به چگونگی استفاده از فضا فکر کنید.

- چند نفر قرار است در این دفتر کار کنند؟ قرار است ارباب رجوع را در اینجا ملاقات کنید؟ آیا اتاق باید قابل دسترسی برای معلولان باشد؟

- چه نوع فضا های کاری نیاز دارید؟ چقدر از زمان شما پشت رایانه سپری میشود؟ آیا نیاز است که یک پرینتر در کنار رایانه شما باشد یا پرینتر هر جای اتاق میتواند باشد؟

- آیا قرار است از ادوات و ابزار خاصی مثل سیستم ویدیو کنفرانس و میز طراحی و ویدیو پروژکتور در آن استفاده شود؟

- چه مدت زمانی قرار است پای تلفن صرف شود؟

- نیاز به فضای نگهداری زیادی دارید یا کار شما عموما فعالیت های دیجیتال است؟

- نیاز به یک صندلی راحتی برای مطالعه و آرامش دارید؟ نیاز به یک تخت سگ یا میز کودک دارید؟ میخواهید کتاب ها و عکس ها و کلکسیون ها را به نمایش بگذارید؟


دفترکار خانه - پارکت - میز و صندلی - گلدان

انتخاب سبک اتاق:


   ظاهر اتاق را در نظر بگیرید. سنتی، به روز، صنعتی فقط چند سبک از انتخاب ها ممکن اند. احتمالا خواهید خواست که اتاق کار شما با بقیه اثاثیه خانه همخوانی داشته باشد. یا شاید اتاق کار شما جایی باشد که بخواهید سبک خود را داشته باشد و متفاوت از سایر فضاهای خانه باشد.


 شاید دارای بودجه محدود باشید و ترجیح بدهید که با مبلمان ساده محل کار را طراحی کنید و فضا را با عکس ها و گیاهان  شخصی سازی کنید.


دفترکار خانه - میز و صندلی - فرش فانتزی - قفسه کتاب - پرده رومن - تابلو

انتخاب میز کار:


   اگر در حال خرید یک میز کار از پیش ساخته شده یا در حال طراحی یک میز کار خاص برای خود هستید؛ حواستان به اندازه، شکل و سبک میز کار باشد. میز های کار مستقل در نوع های استانداردی وجود دارند از قبیل: U شکل، L شکل، گوشه دار، منحنی و مستطیلی. میز های کار دلخواه با توجه به نیاز های شما باید ساخته شوند. پایین تر تعدادی مثال از سبک های مختلف میز کار موجود است.


دفترکار خانه - دکوراسیون - میز کار - صندلی - دکوراسیون راستیک

U شکل:


   چنین میز هایی فضای کار و فضای نگه داری بسیار زیادی را در دسترس شما قرار میدهند. 3 قسمت جدا در این میز وجود دارد که صندلی در میان آن ها قرار میگیرد. یک سمت آن برای جلسات قابل استفاده است، قسمت دیگر آن برای نوشتن و قسمت دیگر برای کامپیوتر و وسایل مورد نیاز دیگر مثل پرینتر.

   میز تصویر بالا برای یک دفتر کار خانگی در کالیفرنیا است. خروجی های الکتریکی در بالای میز و بر روی دیوار قرار گرفته اند.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

L شکل:


   این نوع میز های همه کاره در اتاق های کوچک و بزرگ قابل قرار گیری اند. این نوع میز ها به شما اجازه میدهند که در جهتی با رایانه کار کنید و سپس بچرخید و با تلفن صحبت کنید یا بنویسید. بعضی از این نوع میز ها دارای فضای نگه داری زیر کانتر خود هستند.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

میز های مستطیلی:


   میز های یک طرفه ممکن است که به میز های مطالعه یا میز رایانه معروف باشند. آنها میتوانند یک میز زیبا در کناره ای از اتاق باشند و دارای کمد و کشو باشند.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

میز های ایستاده:


   میز های ایستاده و بالا نشست، امروزه  با توجه به افزایش اخطار ها درباره مدت زمان زیاد نشستن و اثرات آن بر روی سلامت شهرت زیادی پیدا کرده اند.  در زمان خرید یک میز قابل تنظیم، به دنبال آن میزی که از تعادل بالا و حرکت نرم و دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد بگردید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

میز های درون ساخته:


   این نوع میزها به دلیل این که اغلب با توجه به فضای شما و سفارش شما ساخته میشوند دارای بهره فضایی خوبی هستند. یک معمار یا طراح داخلی یا کمد ساز میتواند در ساخت آن به شما کمک کند.

   تصویر کنار یک دفتر کار خانگی در نیویورک است که رو به پنجره و منظره بیرون از اتاق است و انحنای گوشه ای آن 3 فضای کوچک مختلف برای کار را به شما ارایه میدهد.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

میز ساده و خودساخته:


اگر به انعطاف بیشتر یا کم کردن هزینه ها نیاز دارید شما میتوانید از کابینت ها و  دراور ها و... با توجه به نیاز خود یک میز خود ساخته طراحی و بسازید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

طراحی محل کار:


   اگر فقط توانایی ریخت و پاش در یک قسمت از دفتر کار خود را دارید آن محل حتما محل کار(ایستگاه کار) است. اینجا جایی است که هر روزه قرار است اکثر وقت خود را بگذرانید. چیدمان میز، صندلی، رایانه، کیبورد و موس و تلفن میتواند باعث بهتر کار کردن و بهینه کار کردن شما شود.


   چیدمان خود را به گونه ای تنظیم کنید که مشوق شما باشد. بهترین حالت نشستن که توسط OSHA توصیه شده است از قرار زیر است. دست ها تا آرنج باید در خط مستقیم و عموما موازی با زمین باشند. سر باید مستقیم و رو به جلو باشد و آرنج ها در نزدیکی بدن باشد. ران ها و لگن شما نیر باید موازی با زمین باشد.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

صندلی: یک صندلی راحت که  دارای چرخ و قابلیت چرخیدن، پشتی مناسب و دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد انتخاب کنید.


زیری کیبورد: یک زیری کیبورد کشویی یا طاقچه ای باعث کاهش کشش عظلات خواهد شد. زیری کشویی میتواند باعث آن شود که شما در یک حالت راحت قرار بگیرید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

ساخت فضای ذخیره سازی:


   یک دفتر کار بدون کاغذ هنوز وجود ندارد. حتی با فضا های ذخیره سازی در رایانه ها و کلود های اینترنتی تعداد زیادی از اسناد و فایل ها به صورت دستی نگهداری میشوند.


   در کنار این ها، ادوات و ابزار مختلفی از قبیل جوهر پرینتر، باطری، فیلتر های قهوه، لنز های دوربین و... نیز باید در جایی نگه داری شوند. شما شاید بخواهید عکس های خانوادگی ، نقاشی های فرزندان، دستاورد های حرفه ای، کتاب ها و کلکسیون های خود را به نمایش بگذارید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

   به این فکر کنید که چه چیز هایی را میخواهید هر روزه به آنها نگاه کنید و یا در هر لحظه برای شما در دسترس باشند. این چیز ها باید روی میز یا طبقات باز نگه داری شوند.

 

  هرچیز دیگری را میتوان در دراور ها، کابینت ها و کشو ها نگه داری کرد. یک کشوی ضد حریق یا یک گاوصندوق برای نگه داری اسناد مورد نیاز است.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست


   بعضی فکر میکنند که در یک دفتر کار باید همه چیز بیرون و قابل دسترسی راحت باشد و بعضی دیگر این موضوع را باعث حواس پرتی میبینند. فکر کنید که شما در کدام حالت احساس راحتی میکنید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

توجه به لوازم تکنولوژی:


   در طراحی دفتر شما، وسایل تکنولوژی و دیجیتال باید در اولویت قرار بگیرند. کمک گرفتن از یک متحصص را در زمینه تکنولوژی برای چیدن و نصب این وسایل را در اولویت قرار دهید.


   وقتی از وسایل زیاد و صفحه های نمایش سیاه و ... استفاده میکنید. این ادوات می توانند دکوراسیون اتاق را تحت کنترل خود در بیاورند. اما استفاده از تصاویر و گیاهان و رنگ های شاد میتوانند این موضوع را از بین ببرند.


  بعضی از ابزار تکنولوژی که ممکن است در دفتر کار خود نیاز داشته باشید:


 • امکانات رایانه ای از قبیل رایانه شخصی، لپ تاپ، مانیتور، تبلت، هارد درایو، کیبورد و موس
 • پرینتر، اسکنر، فکس، فتوکپی به صورت جدا یا یک دستگاه چندکاره
 • تلفن، شارژر موبایل، هدست
 • مودم کابل یا بی سیم اینترنت، تلویزیون، جعبه کابل، DVR
 • سیستم پخش و اسپیکر، ابزار ضبط صدا و تصویر
 • ابزار ویدیو کنفرانس
 • خطوط تلفن، خروجی های الکتریکی، محافظ جریان
 •  کاغذ پاره کن


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

 فضاهای کوچک:


طراحی این اتاق شکل عجیبی دارد. از این شکل عجیب بعنوان یک مزیت استفاده شده است. سطح میز در فرورفتگی اتاق(پرتی) که برای دو کامپیوتر کافی بوده است استفاده شده است. کمد های داخل کار برای نگه داری وسایل دیگر استفاده شده است. زیر میزکار یک کمد قابل جابجایی محل ذخیره دیگری است. تیرگی وسایل دفترکار با استفاده از پارکت کف، گلدانها، مبل راحتی، عکسهای قاب شده و نور طبیعی خنثی شده است.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

   پنهان سازی کابل ها:


فاصله ای بین دیوار و میز میتوان در نظر گرفت تا کابل ها را پنهان کرد؛ مطابق تصویر بالا که یک دفترکار در تورونتو است.


   یک راه دیگر برای حداقل کردن کابل ها و سیم ها این است که از طریق ایجاد سوراخ هایی بر روی میز کار آنها را به داخل میز منتقل کرد. با این روش شما قادر خواهید بود که خروجی ها را روی میز ها هم نصب کنید. کابل هارا میتوان به هم متصل کرد تا حضور آنها کمتر از همیشه حس شود. ارزش دارد که سیم ها را به طریق منظمی قرار داد تا چک کردن اتصالات آنها نیز آسان تر باشد.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

میز کاری وسط:


   برای میز کاری که در میان اتاق قرار دارد این امکان وجود دارد که سیم ها را در کنار پایه ای از میز پایین برد و در ادامه زیر فرش یا با استفاده از یک داکت آنها را تا خروجی الکتریکی پنهان کرد.


   اتصال ابزار با استفاده از وای فای میتواند تاثیر چشم گیری در کاهش تعداد کابل ها داشته باشد. اگر شما دو میز در دفتر کار خود دارید میتوانید با استفاده از وای فای از استفاده از کابل ها جلوگیری کنید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

نورپردازی:


   حضور مانیتور ها در اتاق میتواند باعث سخت شدن نورپردازی شود ولی با استفاده از حقه هایی میتوان این کار را براحتی انجام داد. نور باید خنثی شود و ابزار باید به گونه ای قرار گیرند تا از انعکاس های خیره کننده که باعث آسیب به چشم میشود، جلوگیری شود. نورپردازان معتقد اند که یک دفترکار خانگی باید دارای چند لایه نوری به جای یک لایه استفاده کنند. برای مثال، نور این دفترکار در نیویورک از یک لوستر سقفی، یک آباژور میزی، چراغ  های سقفی و پنجره ها تامین میشود.


   گونه های پایه ای و انتخاب های مختلف نورپردازی از قرار زیر است:

 • محیطی:  شامل چراغ های محصور شده، چراغ های نصب شده در  سقف و دیوار است. از آنها هم برای نور پردازی کلی و هم برای نور محلی بر روی ابزار  یا  وسیله خاصی استفاده می شود.


 • نور کار: توسط  چراغ های رومیزی یا زمینی تامین میشود. باید نور بر روی صفحه محل کار متمرکز شود نه  بر روی نمایشگر کامپیوتر.


 • روشنایی  تاکیدی:  از روشنایی های نقطه ای و تصویری  و  طاقچه ای برای  هایلایت کردن طبقات  دیواری و آثار هنری و مرز های اتاق میتوان استفاده کرد.


 • نور طبیعی: از  پنجره ها و درب ها برای نشان دادن رنگ واقعی اجسام استفاده کرد. با استفاده از پرده  ها میتوان از انعکاس های خیره کننده نور طبیعی  جلوگیری کرد.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

شخصی سازی اتاق:


   از قفسه های دیواری، کمد ها، نور، و ابزار کار ، چیزهایی بیشتر وجود دارد که اهمیت  بیشتری دارد که اتاق شما را راحت و کارآمد تر میکند.

   تخته دیواری یا تخته سیاه یا تخته وایت برد جزو وسایلی است که برای ارتباط ، یادآوری وظایف و انتقال انگیزه از اهمیت بسزایی برخوردار است. این دفترکار در ماساچوست از این المان استفاده کرده است.

   یک مبل راحتی، مبل تخت خواب شو، یا صندلی راحتی  مانند تصویر، یک محل برای آرامش را ایجاد میکند. شاید شما یک میز کنفرانس یا یک قهوه ساز، یا چایی ساز یا یک یخچال کوچک هم در دفتر خود بخواهید.


میز کار - دفترکار - فرش - میز و صندلی - میز اداری - میز ریاست

   این دفتر کار در آریزونا، از یک رایانه، تلفن و صفحه زیری کیبورد در یک چیدمان خاص برای کار جدی استفاده کرده است. این دفتر همچنین یک شومینه، صفحه نمایش نوری، طبقات دیواری و یک تلویزیون پنهان شده پشت نقاشی هم دارد. یک صندلی مطالعه نیز در کنار پنجره رو به منظره کوه هم قرار گرفته است.نوبت شما: آیا شما در خانه خود یک دفتر کار دارید؟! عکس آن را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.
برچسب ها :


تبلیغات